Jenny Han & Siobhan Vivian: Prach a popel – můj alternativní konec

V normálních případech respektuji konec, který napíše autor, a nesnažím se vymýšlet jiné, alternativní konce. V tomto případě jsem se ale rozhodla udělat výjimku, přičemž důvod si můžete přečíst v mé recenzi na sérii Oko za oko. Doufám, že stejně rozčarovaným čtenářům jako já přinese tento můj alternativní konec alespoň trochu zadostiučinění. Já osobně si chci text vytisknout a vložit do knížky pro případ, že bych někdy knížku chtěla číst znovu.

Části, které jsou kurzívou, jsou převzaty z původního epilogu, případně mírně přeformulovány.


Epilog – Lillia

   Pár týdnů po tom incidentu jsem se všichni tři, já, Reeve i Kat, sešli u Maryina hrobu. Přinesli jsme květiny a rozhodli jsme se, že tímto soukromým rozloučením uzavřeme všechno bláznivé, co se nám přihodilo poslední dobou. Nejdřív jsme se s Lillií shodly na tom, že Mary byla skvělá holka a že nás mrzí, jakou bolest musela zažít. Odpustily jsme jí, že se postavila proti nám, a poděkovaly jsme jí, že nás nakonec zachránila. Potom jsme nechaly Reeva o samotě, zatímco jsme šly k autu. Po několika minutách přišel za mnou a Kat. Natáhl se po mojí ruce a já ji uchopila. Když jsem se ohlédla naposledy na hřbitov, měla jsem pocit, že jsem zahlédla Mary, jak se na mě usmívá. Doteď nevím, jestli jsem si to jenom představovala, nebo se mi skutečně zjevila.
Reeve měl na zápěstí obvazy ještě u maturity. Ve škole všichni tušili, že se chtěl zabít kvůli Bílé velrybě, ale nikdo nevěděl, jak neuvěřitelně blízko pravdy to je. To jsme věděly jen my s Kat.
Povedlo se nám dostat Maryinu tetu Bette z léčebny. Přijela si pro ní její sestra, Maryina mamka. Co vím, tak se na Jar nikdy nevrátily. Na místě jejich bývalého domu bylo zbudováno Centrum pro psychické zdraví Elizabeth Zaneové.
Kat šla nakonec na Oberlin a Alex na Jihokalifornskou. Poté, co oba dokončili studium, potkali se po letech na Jaru a dali se dohromady. Od té doby jsou pořád spolu. Některé věci zkrátka potřebují svůj čas, ale jsou nevyhnutelné.
   Já jsem šla na Boston College a celá moje rodina se natrvalo přestěhovala do Bostonu, kde Nadia dokončila střední školu. Na Jar jsme jezdili jen na prázdniny.
Reeve šel na přípravku v okolí Bostonu a o rok později dostal fotbalové stipendium na jedné opravdu dobré univerzitě poblíž Bostonu. Brzy se mu však ozvalo staré zranění nohy a fotbalu nechal. Místo toho se věnoval ekonomii a mediálním studiím, jak plánoval.
Stále spolu chodíme. Nejdříve jsme se báli, že kvůli událostem s Mary budeme v sobě vyvolávat negativní vzpomínky. Přemýšleli jsme, že se rozejdeme a necháme to být. Ale nemohli jsme. Ten zážitek nás ještě sblížil a shodli jsme se na tom, že nikdo jiný by neměl pro naši minulost tolik pochopení, jako jsme mohli mít my dva navzájem. Poté, co jsme dokončili školu, nastěhovali jsme se do společného bytu. Náš vztah za ty roky měl světlejší okamžiky i tmavší chvíle. Sice naše láska už není tak intenzivní jako na počátku, ale pořád se milujeme a neumíme si představit život jeden bez druhého.
   To, co se stalo tu noc, nás všechny změnilo. Navždycky. Ale dostali jsme se přes to. Časem. Jizvy zůstaly, ale rány se zacelily. Jak na našich duších, tak na Reevových zápěstích. A to je to nejdůležitější. Nestagnovat, ale pohnout se v životě dál. Bolest je dočasná. Ale život je dlouhý, pokud ho chcete žít.
   Kéž by na to bývala přišla Mary.
   Vždy, když na to pomyslím, mám slzy v očích. Jak skvělý život Mary mohla mít, kdyby bojovala se svojí bolestí, řekla někomu, jak špatně se cítí. Měla milující rodinu, která ji bezmezně milovala. Reeve sice opravdu trpěl za své i její činy, ale ta bolest byla nesrovnatelná s tím, jak ublížila těm, kteří ji milovali nejvíce. Její smrt byla tak zbytečná. Pomsta zanechá více bolesti, než dobra. To už víme všechny.
   Stejně ale doufám, že se Mary dostala z ostrova pryč.
   Doufám, že našla klid a mír.

 

2 thoughts on “Jenny Han & Siobhan Vivian: Prach a popel – můj alternativní konec

  1. Pingback: Recenze: Jenny Han & Siobhan Vivian – série Oko za oko (Oko za oko, Oheň a plamen, Prach a popel) – Tohle ANO, tohle NE

  2. Pingback: Recenze: Jenny Han & Siobhan Vivian – série Oko za oko (Oko za oko, Oheň a plamen, Prach a popel) – Květinkové dny

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s