O hodnocení

Na této stránce hodnotím knížky, filmy a seriály podle vlastních bodových tabulek a na základě převahy ANO (kladné hodnocení) a NE (záporné hodnocení) rozhodnu celkové skóre: zda knížka/film/seriál stál za moji pozornost a doporučuji Vám ji. Tak také vznikl název této stránky: Tohle ANO, tohle NE. Tohle bylo dobré, tohle ne. Tohle Vám doporučuji, tohle nikoliv.

Moje hodnocení je čistě subjektivní. Všechno hodnotím v různých kategoriích, které pro vás mohou být relevantní, ale i nepodstatné.

Může se vám zdát, že hodnotit například obálku je naprostá blbost.  I když o kvalitě knížky samotné vypovídá pramálo, v dnešním světě snad každý ví, že na vzhledu záleží a knížku s ošklivým obalem nechá každý ležet na pultě. Stejně tak voňavost knížky – ano, většině lidí na tom vůbec nezáleží – ale mně ano. A proto ji také hodnotím.

Přijde mi lepší říct Vám, co všechno u knížky hodnotím, než pouze náhodně napsat nějaké číslo bodů nebo hvězd. Každý má právo na svůj názor a já chci svým minirecenzím propůjčovat osobitý nádech. Pokud se mnou v něčem nesouhlasíte, neberte mi to – vytvořte si vlastní hodnocení. A klidně ho tady sdílejte v komentářích. (Je to tu dost záludné, jde to pouze, pokud kliknete na malé + na konci článku.)

CO HODNOTÍM V KNIŽNÍCH RECENZÍCH

Obálka. Zda-li je pěkně barevná, sladěná, originální, zajímavá, ke knížce se hodící.

Voňavost knížky. Tady je bohužel problém, že většina knížek je na začátku voňavá. Ale čím víc k ní čicháte, tím víc svoji superschopnost ztrácí.

Grafické zpracování.Většina knížek s normálním textem získává hodnocení ok – přijatelné. Pokud je knížka zajímavě graficky zpracována, má pěkné obrázky a tak – potom si zaslouží mnohem lepší hodnocení.

Děj a zápletka. Jestli je děj napínavý, zajímavý a hlavně… jestli má nějakou zápletku. Hodnotím pouze u beletrie.

Postavy. Jestli jsou uvěřitelné, psychologicky propracované, sympatické a tak podobně.

Čtivost.

Uvěřitelnost. Chovají se postavy logicky? Je děj možný, nebo je to naprostá kravina? Pokud se jedná o fantasy, pracuji s předpokladem, že taková země existuje – tudíž uvěřitelné to pořád být může.

Originalita. Jestli nápad v knížce je nový, nebo už několikrát přepracovávaný.

Koherence. Koherence znamená návaznost textu. Obecně hodnotím, jestli tam nejsou nelogické podivnosti, nedovysvětlené věci a jestli autor ví, o čem vůbec píše, nebo tak nějak píše o všem.

Autorův rukopis. Většina autorů má nějaký styl psaní. Pokud je výrazný a sympatický, dávám ano. Pokud je mdlý a necharakteristický, dávám ok. Pokud se to nedá číst, protože mám pocit, že autor měl psychickou nemoc, dávám ne.

Zakončení. Neboť konec dobrý, všechno dobré. Slova génia, slova Shakespeara.