Mariana Zapata: Kulti

Tuhle knížku jsem četla v rámci knižní štafety od Humbooku. (Pro více informací klikněte zde.) Když jsem se o knížce poprvé doslechla, řekla jsem si, že je to přesně něco pro mě – pomalu se rozvíjející romance, fotbalové prostředí a trochu dospělejší příběh, než klasické YA. A tak jsem se do toho pustila s nadšením. Ale byla jsem na konci pořád tak nadšená?

Pokud máte instagram, určitě koukněte na moji kolekci storieček s názvem Knižní štafeta na @kvetinkovedny.

0044448311_kulti-a101f0f16576-v.jpg

Oficiální anotace

Romantická hitovka od jedné z nejoblíbenějších autorek současnosti.

Když Sal v dětství viděla v televizi Reinera Kultiho, jak dává gól, inspiroval ji, aby taky začala hrát fotbal a tvrdě na sobě dřela. Z okouzlené holčičky se stala silná žena a skvělá fotbalistka. Teď, o pár let později, přichází její idol jako asistent trenéra. Jenže fotbalista, do nějž byla kdysi platonicky zamilovaná, a muž, který se stal jejím trenérem, jako by byli dva různí lidé. Je zachmuřený, samotářský a neurvalý. Vytáhne ho Sal z jeho ulity?

Moje hodnocení

Jedno si musíme říct na rovinu – tahle knížka je opravdu tlustá a prvních 200 stran se všechno teprve rozjíždí (což je docela vtipné, protože většina knížek má kolem těch 200 stran). Poznáváme hlavní hrdinku, která je úplně skvělá (silná, chytrá, uvědomělá, prostě ♥!) a hlavního hrdinu Kultiho, který je úplný opak prince na bílém koni. Všechno je zasazeno do fotbalového prostředí, což je moc fajn, protože je to dost neobvyklé.

Když se tedy prokoušeme prvními stovkami stran, příběh se příjemně rozjíždí a my se stáváme svědky toho, jak se hlavní hrdinka Sal a Kulti stávají přátelé – a je mezi nimi i celkem milostné napětí. A než se stihneme nadechnout, knížka je u konce.

Od mnoha lidí jsem slyšela, že je knížka vtipná – ale upřímně, mně to moc vtipné nepřišlo. Tedy, jistě, občas se něco vtipného stalo, ale jinak většina humoru byla založena na přezdívkách pro Němce. „Brátwurst“, „oživlá berlínská zeď“, „vůdce“, to všechno a mnohem více tu bylo. Kromě toho, že se to neustále opakovalo dokola, ani mi to nepřišlo moc vtipné. Ale pořád to bylo lepší, než když si hrdinka pořád natahovala „ponožky velké holky“. To bylo pomalu na každé druhé stránce a vůbec jsem z toho nemohla.

Kulti mi vůbec nepřišel sympatický a na konci, když zjistíme, že jejich setkání moc nebyla náhoda – a to rovnou trojnásob (bratr, dopis a a nejlepší hráčka). A to mi přišlo už trochu moc. Jakože… jedno ze zmíněných bych ještě věřila, ale čeho je moc… Naštěstí se to dozvídáme až na konci.

Když už mluvíme o tom ukončení, nutno podotknout, že na to, jak dlouho se „seznamovali“… na všechno potom skočili docela rychle. Až se čtenář nestačí divit, co to najednou čte. Nevím proč, ale nelíbilo se mi to. Přišlo mi potom, že celá kniha byla vlastně konstruovaná jako „dlouhá předehra“, protože to nemělo žádné romantické megafinále, jen… to. A to mi přijde škoda. Epilog to trochu vylepšil, ale i tak jsem byla zklamaná, že jsme celý příběh sledovali jenom proto, abychom viděli, jak si to na konci můžou rozdat.

Čtení jsem si užila, bylo to velmi čtivé a chvilkami jsem se i skvěle bavila. Umím si ale představit, že rozjezd mohl být trochu rychlejší, některé věci více vysvětlené a konec trochu lepší.

 

Povrchnosti aneb na vzhledu záleží

Obálka: IMG_20181007_0001-(2)

Voňavost knížky: IMG_20181007_0001-(2)

Grafické zpracování knížky: ok

Ale nejdůležitější je to, co se skrývá uvnitř

Děj a zápletka: IMG_20181007_0001-(2)

Postavy: IMG_20181007_0001-(2)

Čtivost: IMG_20181007_0001-(2)

Uvěřitelnost: ok

Originalita: IMG_20181007_0001-(2)

Nepředvídatelnost a napětí: ok

Koherence (návaznost textu): IMG_20181007_0001-(2)

Autorův rukopis: ok

Zakončení: ok

Závěrečné rozhodnutí

ano

Příjemná a čtivá oddychovka, u které moc nemusíte přemýšlet.

Cizokrajné obálky

Více informací o knize

Na stránkách Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s