Recenze: Avengers – Endgame (#4)

Skoro přesně před rokem vyšla moje recenze na 3. film o Avengers – Avengers: Infinity War. V té době jsem myslela, že to bude poslední film, ale jak se ukázalo, spletla jsem se. Na druhou stranu jsem si jistá, že po Avengers: Endgame už žádný další Avengers film nebude. Smutek? Možná. Přečtěte si, co si o tomto ukončení jedné éry myslím já.

V RECENZI NEJSOU ŽÁDNÉ SPOILERY

null

Oficiální anotace

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.(Falcon)

Trailer

 

Informace o filmu

USA, 2019, 182 min • Režie: Anthony Russo, Joe Russo • Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely • Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Scarlett Johansson, Jeremy Renner

Moje hodnocení

Povrchnosti aneb na vzhledu záleží

Plakáty: ok

Hezké obsazení: IMG_20181007_0001-(2)

Vizuálnost (kostýmy, make-up, efekty): IMG_20181007_0001-(2)

Ale nejdůležitější je to, co se skrývá uvnitř

Děj: ok

Svižnost a napětí: IMG_20181007_0001-(2)

Uvěřitelnost: ne

Originalita: ok

Nepředvídatelnost a obraty v ději: ok

Kvalita herců: IMG_20181007_0001-(2)

Režisérova kamera: ok

Přesnost vůči předloze: –

Hudba: IMG_20181007_0001-(2)

Konec: ok

Můj komentář

Začátek filmu navazuje přesně tam, kde jsme skončili v posledním díle… prostě v háji. Ten minulý film mě tak moc rozhořčil, že se to špatně popisuje. Každopádně, jsme zpět, užíváme si tragičnost toho, že polovina civilizace je pryč a Thanos zničil kameny, takže to nejde zvrátit. Ups. A pak skáčeme o 5 let dopředu, abychom tuto šlamastiku konečně vyřešili jednou pro vždy.

Jenže co vidíme. Všechno zlé je pro něco dobré. A i když některé postavy jsou emocionálně dost v háji, já si říkám – možná by prostě bylo lepší, kdyby to nechali být. Na druhou stranu, nemyslím si, že kdyby zmizela polovina civilizace, takhle by svět vypadal. 

Po těch pěti letech se ale stane něco nečekaného – objeví se blázen s naprosto šíleným nápadem a hádejte co, oni se do toho jdou hned pustit. Nutno podotknout, že některé postavy ale nejsou moc ve formě (což bylo vtipné, ale i docela tragické, sledovat někoho, kdo se vám vždycky líbil, v takovém stavu!). Ale dobře. Jdeme cestovat časem a nový a naprosto šílený plán musí vyjít. Ačkoliv vůbec jsem nepochopila, co to tam s tím časem vysvětlovali.

Vracíme se do mnoha scén, které už známe – a to je prostě hrozně fajn. Tuhle část filmu jsem si opravdu užívala. Jenže bolestivé bylo, že některé strašné věci jsme znovu prožívali také.

Stejně jako u minulého filmu si musím postěžovat na množství postav. Je mi to jasné, má to být velkolepé finále skoro všech Marvel filmů, takže každá postava musí mít svůj prostor. Ale já už si všechny ty filmy nepamatuju a musím přiznat, že jsem v tom měla trochu hokej.

Jinak film samozřejmě má to, co od klasické Marvelovky čekáte – akci, bitky, skvělé efekty a sem tam nějaký ten povedený vtípek. O tom netřeba diskutovat. Ale… ale… přesto to pro mě bylo obrovské zklamání. 

Proč? Protože se tam nestalo nic převratného. Tedy, jistě, bylo tam spoustu překvapení (třeba všechny ty smrti, no). Ale nebylo tam nic nového. Prostě jsme smíchali všechny hrdiny ze všech filmů dohromady a vraceli se do stejných situací, které už tu byly. Znovu jsme si připomněli dobré scény z minulých dílů a občas se zasmáli. Jakože jo, fajn. Ale když to srovnám například s Captain Marvel, tak to prostě byl úplně jiný level. To bylo nové, originální, tak zábavné a tak překvapivé! Tady jsem prostě nezažila žádný wow moment. Už jsem jenom tupě zírala, emocionálně vykastrovaná a čekala, kdy to utrpení skončí. A že skončilo.

Upřímně, ten konec jsem nečekala. Ano, svým způsobem byl takový… rituální…, to ale nic nemění na tom, že mě to mrzelo a jednoznačně to znamená konec jedné éry. Ale úplně poslední scéna? Ta prostě byla srdíčková.

Tento film i Infinity War bych nejradši prohlásila za neoficiální konec, protože když se nad tím zamyslíte, některé věci tam doopravdy byly jako z fanfikce. (To kladivo? Vážně? I ty, Brute?) Navíc absence Lokiho, kterého zabili na začátku minulého dílu, byla silně znatelná. (Přesto stále doufám, že Loki dostane vlastní film.)

Mimochodem… co to sakra udělali Captain Marvel s vlasy? Připadám si jako by znova byl rok 2014 a já koukala na Teorii velkého třesku.

Závěrečné rozhodnutí 

Konec jedné éry. Akce, skvělé efekty, šance vidět naposledy naše oblíbené hrdiny dohromady. Bohužel, za mě i velké zklamání. Film se spíše ohlížel zpět, než aby přinesl něco nového a zajímavého. Místo velkého vyvrcholení jsem se dočkala emocionální kastrace. Tím nechci říct, že to bylo špatné, ale na velkolepé finále jsem prostě čekala trochu víc. Jsem ráda, že jsem to viděla, ale znovu bych na to nešla.

ok

Komentáře

! V některých prohlížečích musíte rozkliknout bublinku pod článkem pro zobrazení komentářů. !

 

One thought on “Recenze: Avengers – Endgame (#4)

  1. Pingback: Recenze: Avengers – Endgame – Květinkové dny

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s