Recenze: Jenny Han & Siobhan Vivian – série Oko za oko (Oko za oko, Oheň a plamen, Prach a popel)

Jelikož tuhle sérii napsala Jenny Hanová, od které jsem již četla dvě velmi dobře napsané série (Léto, kdy jsem zkrásněla a Všem klukům, které jsem milovala), měla jsem ji v hledáčku již od začátku. Čekala jsem, až budu mít doma všechny díly, což je praxe, která se mi velice osvědčila. A když se mi to konečně podařilo, pustila jsem se do čtení.

!!! V recenzi nejdříve rozeberu postupně jednotlivé díly a následně shrnu vše v podívání o sérii. Pokud chcete jen stručnější recenzi, sjeďte až dolů k nadpisu „Celá série“. 🙂

Spoilery začerněny. Pro odkrytí označte myší text, co chcete vidět.

1. díl: Oko za oko

Oficiální anotace

Velké holky nepláčou, ale vezmou svůj osud pevně do rukou.
Ostrov Jar není jen idylické místo na dovolenou, ale to vědí pouze ti, co na něm žijí. Kat, Mary a Lillia chodí na střední školu, ale to je asi to jediné, co mají společného. Tedy kromě touhy pomstít se. Pomstít se těm, kteří je šikanovali, vysmívali se jim a udělali jim ze života peklo. Špatné věci se totiž stávají i hodným holkám. Ale i hodné holky se umějí bránit. A tyhle tři dohromady? Jsou schopné čehokoli…

Můj komentář

Lillia se chtěla pomstít kamarádovi Alexovi za to, že si začal něco s její mladší sestrou. Kat se chce pomstít bývalé kamarádce Rennie za to, že ji pořád uráží a roznáší o ní pomluvy. A Mary se chce pomstít kamarádovi Lillie – Reevovi, který ji, když byla malá, šikanoval.

Musím říct, že se mi to líbilo. Sice pomsta není moje oblíbené téma (a to jsem zbožňovala seriál Revenge), ale knížka se četla dobře, postavy jsem si oblíbila (nejvíce Lillii) a jak se holky mstily, to bylo i docela zábavné. Celou knížku jsem chtěla, aby se Lillia dala dohromady s Alexem. Konec byl hodně otevřený, trochu magicko-mystický, což už trochu poukazovalo na to, že tato série v sobě bude ukrývat špetku fantasy.

6823

2. díl: Oheň a plamen

Oficiální anotace

Lillia, Kat a Mary měly vše do detailu naplánované. Jejich pomsta ale neproběhla tak, jak zamýšlely. Je po všem a musí předstírat, že se nic nestalo. Reeve a Rennie jsou teď krutější než dřív. Po událostech na plese je všem jasné, že se Mary musí naučit ovládat svůj hněv. Jinak ublíží někomu mnohem víc než Reevovi. Oko za oko, zub za zub – plamen pomsty už se rozhořel a holky připravují další odplatu! Tentokrát mnohem účinnější!

Můj komentář

Tato knížka mě naprosto pohltila. Nemohla jsem si odložit. Neřekla bych úplně, že je lepší než první díl, ale jak Oko za oko připravilo scénu a seznámilo nás s postavami, Oheň a plamen to doopravdy rozjíždí. Zápletka Kat mě moc nebrala, ale Lillia a její „vztah“ s Reevem, to bylo něco pro mě. Nejdříve jsem sice, jak už jsem zmínila výše, fandila Alexovi, ale Reeve mi přirostl k srdci ještě více.

Druhý díl série se nesl v trochu jiném duchu než díl předchozí. Už od počátku jsem věděla, že „něco na té Mary je“ (už jsem četla Perfekcionistky a Ostrov lhářů, už jsem připravená na to, že se knížky budou snažit mě ošidit), ale věřím, že kdo není tak ostražitý jako já, čekalo na něj jedno velké překvapení. V tomto díle si už naplno uvědomíte, že nepůjde jen o teenage holky, které se snaží pomstít.

Konec byl šokující, ale když se nad tím zamyslím, byla bych možná raději, kdyby takový nebyl.

6859

3. díl: Prach a popel

Oficiální anotace

Oslava silvestra skončila velkým popraskem a Mary, Kat a Lillia nejsou připravené na to, co je čeká. Dívky řeší, co se vlastně stalo, a každá z nich si to dává za vinu. Kdyby Lillia neodešla s Reevem, kdyby Kat zůstala… Vše mohlo dopadnout jinak. Ale stalo se a nic už nebude jako dřív. Jediná Mary zná pravdu a je pouze na ní, jak s ní naloží. Dokončí nakonec pomstu? A zůstane po ní i něco víc než jen prach a popel, až vše spálí?

Můj komentář

A třetí díl jsem zhltla doslova za den. Musela jsem přece vědět, jak to dopadne. Napětí se stupňuje, Mary se pořádně ponoří do pomsty a Lillia a její Reeve vs. Alex zápletka mi dávala vše, co jsem potřebovala. Kat byla spíše jen vycpávka, ale mně osobně to nevadilo, protože jsem nikdy její příběh moc nemusela.

Nutno ale podotknout, že od druhé poloviny knížky to už šlo jen z kopce. Všechny postavy se snaží jednat „logicky“ a „obětovávat“ to, na čem jim nejvíc záleží, ale kdyby doopravdy používaly mozek, bylo by to mnohem jednodušší. Mary chce zabít Reeva. Vydírá Lillii. Všichni ví, že Mary nemůže z ostrova odejít. Tak proč prostě Lillia neřekla Reevovi pravdu mimo ostrov? A Kat? Ne. Musela všem ubližovat a mučit je.

Konec mi přišel vcelku uspěchaný. Jako by si autorky řekly, že už toho mají dost, a vykašlaly se na nějaké velké finále. Což mi přišlo jako ohromná škoda. Celé finále má vlastně asi 10 stránek, Maryino velké prozření je asi na polovině stránky a chybí mi tam úplně část, kdy všichni vyřeší všechno, co se, s prominutím, rozesralo. Děj je vlastně utnutý vteřinu poté, co váš mozek exploduje pod náporem všech těch emocí a očekává, že na následujících stránkách bude vše dořešeno a rozhřešeno, lidé se usmíří, řeknou si, co je třeba, vyřeší se, co není uzavřeno. ALE NIC TAKOVÉHO TAM NENÍ. Jak například vysvětlí, že kvůli nim explodoval dům a Reeve si podřezal zápěstí? Fakt bych chtěla vidět, jak to vysvětlují hasičům.

Místo slušného konce na vás čeká 2 a půl stránky dlouhý epilog, který vás bodne do srdce, kopne do koulí a vytře vám zrak, vše najednou. Mně osobně to naprosto zničilo požitek ze série. Je to proslov Lillie o tom, jak je život dlouhý, láska pomíjivá a že sny neznamenají nic v porovnání s gestem, které je možno učinit pro holku, která se sama zabila. Jako poděkování za to, že vám chtěla vzít všechno, co vám je milé. Také je tam zahrnuta zpráva o tom, že první láska je kouzelná, nezapomenutelná, ale že druhá může být ještě lepší. Což mi upřímně přišlo jako krásná zpráva, která ale patřila DO NAPROSTO JINÉ KNÍŽKY!?! 

Někde jsem četla, že epilog byl realistický. PROMIŇTE, ALE COŽE?? Lillia a Reeve jsou do sebe zamilovaní až po uši. A pak najednou beze slova, jediného, prohozeného, se začnou ignorovat? Rozejdou se? Nezavolají si? Nenapíšou si? Je možné, že mezi nimi proběhlo něco, co autorka nezmínila, ale jestli tak, proč to sakra nezmínila?? Protože takhle se to jeví naprosto nelogicky. Obě holky zahodily to, po čem toužily, PŘESTOŽE SAKRA VŮBEC NEMUSELY. 

Pokud už autorka nechtěla, aby Lillia skončila s Reevem, ale s Alexem, mohla to udělat tak, že napsala: po nějaké době se odcizili a rozešli. A pak mohla připojit svoji zprávu o významu první lásky. Ale takhle jsem měla jen chuť mlátit pěstí do zdi. Tak ona nás přinutila zamilovat se do Reeva, pak ho odloučí od Lillie a ještě mu znovu zraní nohu? Čeho je moc, toho je příliš.

Kdyby Jenny a Siobah vyhlásili soutěž s názvem: „Napište epilog, který vám naprosto zkazí požitek z knížky“, tenhle by 100% vyhrál. Byla jsem z toho tak rozčarovaná, že jsem se rozhodla oficiální epilog ignorovat a napsat si svůj vlastní. Můžete si ho přečíst zde: MŮJ VLASTNÍ EPILOG. Ze zásady tohle nedělám, respektuji zakončení, které napíše autor. Ani fanfikce nemám ráda. Ale v tomhle případě jsem musela. Abych mohla v noci spát.

34722093.jpg

Celá série

Tahle série byla úžasná. Napínavá, originální, s nejistým žánrem. Opravdu mě bavila, byla výborně čtivá. Postavy jsem si velice oblíbila, zejména Lillii, Reeva a Alexe, ale i Kat jsem měla celkem ráda. Jediné, co na téhle sérii bylo opravdu špatné, byl konec. Ten byl tak nepovedený, že jsem musela napsat svůj vlastní, abych mohla jít dál a přestalo mě trápit, jak nelogicky a smutně tahle série skončila, a to naprosto zbytečně. Pokud se chystáte sérii číst (nebo pokud jste ji už četli) a zamilujete se do postav tak jako já, určitě neváhejte a můj alternativní konec si vytiskněte a vložte do knížky. Sami si pak můžete zvolit, který se vám bude líbit víc.

Povrchnosti aneb na vzhledu záleží

Obálky: ano

Voňavost knížek: ano

Grafické zpracování knížek: ok

Ale nejdůležitější je to, co se skrývá uvnitř

Děj a zápletka: ano

Postavy: ano

Čtivost: ano

Uvěřitelnost: ano

Originalita: ano

Nepředvídatelnost a napětí: ano

Koherence (návaznost textu): ano

Autorův rukopis: ano

Zakončení: ne

Závěrečné rozhodnutí

10x ANO, 1x OK, 1x NE

ano-big

Cizokrajné obálky

Tato slideshow obsahuje JavaScript.

Více informací o sérii

Jenny Han, Siobhan Vivian (2012-2014) • překlad Romana Bičíková • CooBoo, 2017-2018 • Burn for Burn, Fire with Fire, Ashes to Ashes

Užitečné odkazy

Knížky si objednejte na e-shopu Albatros Media. 

Série na GoodReads.

Přečtete si moji verzi epilogu a zlepšete si náladu, pokud vás oficiální konec zklamal.

One thought on “Recenze: Jenny Han & Siobhan Vivian – série Oko za oko (Oko za oko, Oheň a plamen, Prach a popel)

  1. Pingback: Recenze: Jenny Han & Siobhan Vivian – série Oko za oko (Oko za oko, Oheň a plamen, Prach a popel) – Květinkové dny

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s