Recenze: Nit z přízraků (Phantom Thread)

Tenhle film má tak dobré hodnocení na ČSFD a jiných databázích, až je tomu těžké uvěřit. Proto jsem se na něj vypravila, aniž bych se podívala na trailer a spoléhala jsem jen na to, co se o filmu „říká“. A už to nikdy neudělám.

Phantom_Thread_Poster

Oficiální anotace

Mít šaty od návrháře Reynoldse Woodcocka (Daniel Day-Lewis) znamenalo v dynamické éře obrozujícího se poválečného Londýna úplně nejvíc. Dáma musela mít dostatek peněz, patřičný rodokmen a odpovídající vychování, aby mohla vyrazit na večírek v jeho modelech, které byly vždy unikátní. Status génia si ale vybíral svou daň v podobě Woodcockovy totální emocionální vyprázdněnosti. Odtržen od reality všedního dne, neboť o vše praktické se starala jeho sestra (Lesley Manville), stavěl všechny ženy na roveň krejčovských panen. Měl sice vždy po ruce nějakou milenku či múzu, ale stačilo, aby si ráno při snídani trochu hlasitěji mazala topinku máslem a už se pakovala z jeho života. Když v kavárně v zapadlém přístavním městečku Reynolds objevil stydlivou servírku Almu (Vicky Krieps) a rozhodl se jí nabídnout momentálně uvolněné místo po svém boku, netušil, s čím si zahrává. Tahle zdánlivě neškodná submisivní bytost totiž rychle pochopila pravidla hry a rozhodla se aktivně bojovat za to, aby neskončila jako její předchůdkyně. Situaci jí usnadňuje i to, že se do ní Reynolds zamiloval. Nápor citů se však velmi negativně začal odrážet na jeho tvorbě, a umělcova praktická sestra se proto rozhodne rázně zakročit. (CinemArt)

Trailer

Informace o filmu

Směsice všech žánrů, především drama • USA, 2017, 130 min • Režie, scénář, kamera: Paul Thomas Anderson • Hudba: Jonny Greenwood • Hrají: Daniel Day-Lewis, Vicky Krieps, Lesley Manville

Moje hodnocení

Povrchnosti aneb na vzhledu záleží

Plakáty: ano

Hezké obsazení: ok

Vizuálnost (kostýmy, make-up, efekty): ok

Ale nejdůležitější je to, co se skrývá uvnitř

Děj: ne

Svižnost a napětí: ne

Uvěřitelnost: ne

Originalita: ano

Nepředvídatelnost a obraty v ději: ne

Kvalita herců: ano

Režisérova kamera: ok

Přesnost vůči předloze: –

Hudba: ok

Konec: ne

Můj komentář

Nutno podotknout, že anotace mi udělala obrázek, že to bude takový ten zábavný film, kde se hlavní hrdinka postaví proti hlavnímu hrdinovi a nakonec z toho bude velká lovestory. No jo. Ale to jsem se teda spletla.

Nejdříve se to vyvíjelo celkem dobře. Mělo to takový ten umělecký šmak, který já mám celkem ráda, ale uplynula dlouhá doba a film mě ničím moc nenadchnul. To až ve scéně, kdy přišly na řadu houbičky… byla jsem nadšená, že se konečně děje něco zajímavého! Jak málo stačí! Ale v té době jsem ještě netušila, kam to bude směřovat.

Čímž se dostáváme ke konci, který mě teda naprosto omráčil a já jenom zírala na plátno a říkala si: „Co… co… co… to… sakra.“ V ten okamžik jsem skoro zapomněla na to, že to bylo zajímavě natočeno, film měl šmrnc a tu svojí uměleckou divnost. V tu chvíli mi přišlo, že je to jen… strašný. Promrhaný čas. Protože film mi nedal, co se od něj očekávalo, když v průběhu nebylo nic – dobrý konec. Špatný film bez dobrého konce je špatný na všech úrovních.

Často se mluví o tom, že film je žánrově nezařaditelný, a to je pravda. A možná i proto mi to tolik nesedlo. Chvilku to byl milostný příběh, chvilku drama, chvilku něco, kvůli čemuž jsem měla chuť se zvednout a odejít, malinko komedie. Kritici tohle oceňují, ale mně přijde divné střídat žánry jako na běžícím pásu.

Vlastně jsem trochu v šoku, že mám naprosto odlišný názor od většiny filmových fajnšmekrů. Nevím, čím to je. Buď tím, že někdo řekl, že je to hluboký a úžasný, a ostatní jen drží dekorum, protože sami to vůbec nepochopili, nebo jsem to prostě nedokázala z nějakého důvodu docenit. Ale já nebudu tvrdit, že se mi to líbilo, když ne. Takže vám to říkám na rovinu: bylo to opravdu dost špatné. Některé části byly dobré, ale dohromady s ostatními mi to prostě vůbec nesedlo.

Kdybych měla shrnout, o čem to bylo, tak je to vlastně žánrově nezařazené drama o dvou psychopatech se zbytečně dlouhou stopáží na to, že se tam toho moc neděje. Herci jsou opravdu dobří, ale to je jediný klad, který u tohoto filmu opravdu mohu odkývnout. A co se originality týče: ještě nikdy jsem nic takového neviděla. A už ani nechci.

Závěrečné rozhodnutí 

ne-big

Takhle tedy opravdu ne. Raději běžte do kina na Nejtemnější hodinu.

Další plakáty

Užitečné odkazy

Více informací a komentářů k filmu na ČSFD.

Kompletní obsazení a mnoho více na IMDB.

Moje oblíbená recenze na tento film 

C0r0ner: „Kritici jásají, běžní fanoušci pláčou. Teoreticky je to dokonalé, prakticky absolutně prázdná sračka o jedné krávě a jednom totálním kokotovi, kteří se plácají od ničeho k ničemu. Věřím, že tohle vyhraje spoustu Oscarů, ale pokud i ten za nejlepší film, vrátím svůj diplom z FAMU. Chtěl jsem se trošku rozepsat, ale jinak je to příkladná Nuda k posrání (#88). 30%“ (Komentář z ČSFD.)

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s