Kiran Millwood Hargrave – Dívka z inkoustu a hvězd

Přestože tahle knížka vyjde až v polovině listopadu, už na Humbooku (knižní festival young adult literatury nakladatelství Fragment a CooBoo) vyvolení mohli získat reading copy této dlouho očekávané novinky. A mně se nakonec také naštěstí dostala do rukou. A jsem moc ráda, protože se obávám, že kdybych ji neměla půjčenou, tak sama bych si ji nikdy nekoupila. A to by byla škoda, protože kniha mě zaujala mnoha detaily, které v dnešních knihách už příliš nenacházíme. Zajímá vás, jakými? Čtěte dál! 🙂

obalka

Oficiální anotace

Od chvíle, kdy na ostrov dorazil generál Adori, nikdo nesmí překročit hranici mezi Gromerou a zbytkem ostrova. To ale Isabelle nezabraňuje v tom, aby snila o tom, že jednou prozkoumá každičký centimetr Zapomenutého území, které leží hned za hranicemi. Když zmizí její nejlepší kamarádka, Isabella se vetře do pátrací skupiny – je přeci dcerou kartografa. Kdo jiný by měl skupinu provést nebezpečnou pustinou jen za pomoci map a hvězd? Nejlepší britská dětská kniha roku 2017, která v prestižních literárních soutěžích porazila i Harryho Pottera a prokleté dítě!

Vítěz Waterstones Children’s Book Prize 2017
Vítěz British Book Awards 2017 v kategorii Children’s Book of the Year

Ukázka

Říká se, že krkavci dorazili stejného dne jako guvernér. Všichni menší ptáčci se pozpátku stáhli na moře, a proto na Joye nejsou žádní pěvci. Jen obrovští, rozčepýření krkavci. Dřív jsem je pozorovala, jak sedí na střechách jako zlá znamení, a přimhouřenýma očima jsem je proměňovala v pěnkavy a čížky, které taťka uměl kreslit zpaměti. Když jsem se dost snažila, skoro jako bych je slyšela zpívat.
„Proč zpěvní ptáci odlétli, tati?“ ptávala jsem se.
„Protože mohli, Isabello.“
„A co vlci? A jeleni?“
Taťkův obličej potemněl. „Moře jim nejspíš bylo milejší než to, před čím utíkali.“
Potom mi často vyprávěl o malé bojovnici Arintě nebo o časech, kdy Joya bývala mytickým plujícím ostrovem – a o vlcích či zpátečnických ptácích odmítal mluvit. Jenže já se ptala dál, dokud jsem odpovědi jednoho dne nenašla sama.

Moje hodnocení

Povrchnosti aneb na vzhledu záleží

Obálka: ano

Voňavost knížky: ano

Grafické zpracování knížky: ano

Přestože jsem četla reading copy a dalo by se očekávat, že normální knížka bude ještě hezčí, nemohu si stěžovat. Obálka je nádherná (dokonce se mi líbí více než obálka řádná, neboť moc nejsem na oranžovou barvu) a uvnitř je knížka ještě nádhernější. Zbožňuju staré mapy, takže tahle knížka pro mě po grafické stránce byla čisté potěšení!

Ale nejdůležitější je to, co se skrývá uvnitř

Děj a zápletka: ano

Postavy: ano

Čtivost: ano

Uvěřitelnost: ano

Originalita: ano

Koherence (návaznost textu): ano

Autorův rukopis: ok

Zakončení: ano

Přestože na začátku jsem se bála, že to bude další fantasy v podivném světě (post-traumatický stres z Rudé královny), po nějaké době jsem si pořád nebyla jistá, ve kterém světě se to odehrává. Zmátlo mě, že se tam nacházejí místa jako Amrika, Aegypt, Europa a Afrikus. Připomíná vám to něco? Dlouhou dobu jsem uvažovala, jestli nám tím autorka chce říct, že je to v našem světě, nebo je to ve světě jako je náš, ve kterém je ale něco trochu jinak a nechce, abychom si mysleli, že je to úplně stejné… A tahle otázka se mě držela až do konce knížky. Stejně tak jsem pořád netušila, jestli jsou tam nějaké nadpřirozené jevy, nebo ne.

Dělo se tam hodně neuvěřitelných věcí, o kterých sama hrdinka říká, že mohou mít naprosto logické a racionální vysvětlení. Vypravěčka je ještě dítě, takže všechno vidí trochu jinak, méně realisticky a víc nadpřirozeně. Ostatní postavy jsou sice dospělé, ale jak by mohly vidět skutečný svět, když všichni věřili, že se naplňuje tisíciletý mýtus? Mohly díky tomu postavy vidět vlky jako ďábelské psy tibicény? Viděla Isa skutečného démona, nebo prostě jen omdlela z horka a špatného vzduchu, jak se blížila k magmatickému krbu? Měla doopravdy magickou mapu, nebo to bylo jen inkoustem? Byla to magická voda, nebo prostě jen obyčejná voda, která se tváří v tvář nesnesitelnému horku zdála kouzelně chladivá? Jde jen o úhel pohledu.

A tenhle kontrast – že vlastně kdo ví, jestli tam nějaká magie je, důležité je, že vypravěčka ji vidí a my ji prostřednictvím ní cítíme – ten se mi líbil ze všeho úplně nejvíc. Protože co by mohlo být kouzelnější, než náš vlastní svět, ve kterém žijeme, pokud se na něj díváme správnýma očima?

Odkrývat fakta je těžké, navíc pokud vůbec na faktech záleží.

Mapy. To je další důvod, proč jsem si knížku zamilovala. Miluju staré mapy, přesně takové, jaké v knížce tvoří Isin táta. Krásné, ale přesto přesné, ze kterých sálá atmosféra místa a dávných vzpomínek. Knížky, ve kterých se cestuje podle nějaké staré mapy, jsou moje srdcovka. Stejně tak tajné chodby. Ach!

Příběh mě vtáhnul a nepustil. Musela jsem číst dál a dál, protože jsem opravdu netušila, co se přihodí na další stránce. Konec přišel dříve, než jsem očekávala, protože jsem knížku dočetla doopravdy na jeden nádech.

Jakmile jsem skončila se čtením, pustila jsem se do pátrání. V knize je několik souřadnic, a já jsem chtěla vědět, jestli když je zadám do mapy, najdu nějaké skutečné místo. A byla jsem překvapená, kde jsem se objevila. Příběh začal dávat mnohem větší smysl.

Untitled-1.jpg

Usoudila jsem tedy, že příběh byl inspirován tímto místem. Naším světem. Ale teď je opravdu na nás, jak si to budeme vykládat…

Co k tomu dodat.

Zamilovala jsem se. A přestože je to knížka určena pro mladší čtenáře, než jsem já, vůbec to nevadilo. Nebo spíše… kdybych byla mladší, naprosto bych příběhu propadla a byl by to konec. Stejně doufám, že autorka brzy napíše další takovouhle knížku.

Závěrečné rozhodnutí

ano-big

Opravdu skvělá knížka. Kupte si ji, a nebo pokud sami nečtete, určitě ji někomu kupte pod stromeček.

Více informací o knize

Počet stran: 232 • EAN: 9788025334294 • Datum vydání: 16.11.2017 • Formát: 135×198 mm • Nakladatelství: Fragment

Užitečné odkazy

» Stránky nakladatelství «
» Koupit v e-shopu Albatros Media «

Cizokrajné obálky

One thought on “Kiran Millwood Hargrave – Dívka z inkoustu a hvězd

  1. Pingback: Recenze: Kiran Millwood Hargrave – Dívka z inkoustu a hvězd – Květinkové dny

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s