Holly Smaleová: Geek Girl (Geek Girl #1)

Jak se šprtka může stát světově známou modelkou a udělat přitom ještě několik dobrých skutků, o tom nám vypráví tato knížka. Ale stojí něco takového vůbec za přečtení?

209_bg

Oficiální anotace

„„Jmenuji se Harriet Mannersová a jsem geek.“
Tak začíná první díl jedné z nejpopulárnějších současných knižních sérií pro mládež. Harriet ví, že kočka má v uchu 32 svalů, že člověk se průměrně patnáctkrát za den směje, že jednou ze složek dynamitu jsou burské oříšky. Žije si zkrátka ve svém světě vědomostí a znalostí o všem možném a skutečný život jí jaksi nic neříká. Není tedy divu, že ji ve škole, až na nejlepší kamarádku Nat, nikdo nemá moc rád. Takže když si jí všimne agent z modelingové agentury, neváhá a využije příležitost, aby svou situaci zásadně změnila, a hlavně, aby změnila sebe. I kdyby to mělo znamenat, že bude lhát těm, které má ráda, že ukradne Nat její sen o kariéře modelky, rozpálí doruda svou úhlavní nepřítelkyni Alexu a několikrát se znemožní před krasavcem Nickem. Harriet se do všeho tak zamotá, že se řítí z jedné katastrofy do druhé. A navíc se ukazuje, že ani ve světě módy ji nečeká procházka růžovým sadem. Dokáže se Harriet změnit dřív, než se jí všechno rozpadne pod rukama?

První díl šestidílné série Geek Girl získal prestižní cenu Waterstones Children´s Book Prize v kategorii knih pro mládež a dospívající a dostal se do užší nominace Ceny Roalda Dahla za nejzábavnější knihu, čímž ale výčet ocenění nekončí. I prodeje celé série jsou enormní. Ve Velké Británii byl první díl bestsellerem č. 1 pro rok 2013 mezi knihami pro dospívající čtenáře. Překladová práva se prodala do 29 zemí.

Ukázka

Jmenuju se Harriet Mannersová a jsem geek.
Vím, že jsem, protože jsem si to vyhledala ve slovníku. Za škrtla jsem si každý příznak, který mi byl povědomý, a mám je zřejmě všechny.
Tedy, když mám být úplně upřímná, ne že by mě to moc překvapilo. Už samotný fakt, že mám na nočním stolku slovník, ledacos napovídá. A taky to, že vedle něj leží pravítko a tužka z Přírodovědného muzea, abych si mohla úhledně podtrhávat hesla. Jo, a taky na vnější kapse školního batohu mám červeným fixem napsáno veliké ŠPRT. Od včerejška. Ale klidně tam mohlo být i to GEEK. Nebo MIMOŇ. Je to prakticky totéž – aspoň tedy ve škole. Já jsem to samozřejmě nepsala. Kdybych se už z nějakého důvodu rozhodla poškodit vlastní majetek, použila bych nějaký výstižný citát z dobré knížky nebo zajímavý fakt, který málokdo zná. A rozhodně bych nesáhla po červeném fixu. Napsala bych to černě, modře, možná zeleně. Já červenou moc ráda nemám, a to i přesto, že je to nejdelší vlnová délka světla, kterou rozliší lidské oko.

» Číst delší ukázku «

Moje hodnocení

Povrchnosti aneb na vzhledu záleží

Obálka: ok

Voňavost knížky: ano

Grafické zpracování knížky: ok

Obálka je celkem pěkná, ale obecně nemám ráda, když jsou na obálce fotky lidí. Nejvíce mi ale na vzhledu knížky vadilo, že se jedná o paperback, protože jednou jsem knížku přečetla, a už má zničené všechny rohy a ohnutou přední stránku.

Ale nejdůležitější je to, co se skrývá uvnitř

Děj a zápletka: ano

Postavy: ok

Čtivost: ano

Uvěřitelnost: ne

Originalita: ano

Koherence (návaznost textu): ano

Autorův rukopis: ok

Zakončení: ano

Knížka je čtivá, zábavná a pozitivně laděná. Postavy jsem si oblíbila, ať už šlo o rodinku Harriet nebo o módního poskoka Wilbura. Příběh je přesně šitý na míru pro dívky kolem 12 až 16 let. Mně se knížka také líbila, ale musím poznamenat, že chvílemi mi přišla moc ztřeštěná až nereálná. Hlavně hodně nereálná. Což ale vůbec nevadilo, protože to bylo skvělé odpočinkové čtení, mohla jsem se nechat dějem unášet do neskutečných míst a užívat si naivitu se špetkou moudrosti hlavní hrdinky. Už se těším, kam mě zanese další díl.

Závěrečné rozhodnutí

ano-big

Cizokrajné obálky

Více informací o knize

Autor: Smaleová Holly • Originální název: Geek Girl • Překlad: Veronika Volhejnová • EAN: 9788025719176 • Formát: 285 stran, brožovaná • Rok vydání: 2016

Užitečné odkazy

» Více informací na stránkách nakladatelství. «
» Kupte si knihu v knižním obchodě Kosmas. «

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s