Jay Asher – (Proč?) Třináctkrát proto (13 důvodů proč)

Poté, co jsem v létě dokoukala 13 Reasons Why, nějak jsem se nedokázala od příběhu odpoutat a ponořit se do jiného. A právě proto jsem se rozhodla přečíst i knižní verzi. Dozvěděla jsem se, že u nás vyšla před lety pod názvem Proč? 13x proto. Tu jsem přečetla. Ale ta obálka. Naštěstí pro lidi jako já nyní vychází podruhé (doufám, že teprve podruhé) s originálním obalem. A já vám řeknu, proč byste si ji měli pořídit. Nebo naopak ne?

38740595.jpg

OFICIÁLNÍ ANOTACE

Legendární kniha a předloha oblíbeného seriálu
Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč znovu vstupuje do jeho života?

MŮJ KOMENTÁŘ

Úplně na začátku bych se ráda vyjádřila k českému překladu názvu. „Proč? 13x proto“ a „Třináctkrát proto“. PROČ? 😀 Nemohli to jednoduše pojmenovat „Třináct důvodů proč“? Dokonce i německý název „Mrtvá dívka nelže“ mi přijde lepší. A když už to jednou nějak přeložili, proč druhé vydání má jiný název? Pro pomatení všech? To mi hlava prostě nebere. Proto mi odpusťte ten podivný nadpis.

K příběhu jsem se už dost vyjádřila v seriálové recenzi (tu si určitě přečtěte!), ale pokusím se to nyní shrnout. Velmi originální příběh, který rozhodně upozorňuje na problém sebevražd v součastnosti. Nebo mám snad říct naprosto zbytečných sebevražd? Mnohokrát jsem přemýšlela, jak si to vysvětlit. Jak někoho omluvit. Jak někdo může udělat něco takového těm, kteří ho milují, zejména rodičům? Je to tak sobecké. Většinou stačí jen o problémech mluvit, hledat řešení a nevzdat se, zvláště, když se vám nestalo nic tak strašného, jako Hanně. Tedy, knižní Hanně.

Problém, který bych nazvala „rape tape“, je důvod k sebevraždě. V seriálu to vyznělo dle mě trochu jinak než tady. Tady byla Hannah rozhodnutá. Naprosto. Ještě před tím, než se jí stalo něco opravdu špatného. Když už člověk má takový psychický problém, že opravdu nevidí cestu ven, tak to chápu. Zabít se. Do jisté míry. Je to pochopitelné. Ale tady bych chtěla říct, že knižní Hannah opravdu si za to, co vážného se jí stalo, mohla úplně sama.

Ale já jsem, jen tak pro úplnost, tehdy neudělala nic, abych tě zastavila. Dotýkal ses mě… Ale já tě využívala. Potřebovala jsem tě, abych dokázala odejít ze svýho vlastního těla. Úplně. Všichni, kteří posloucháte… Dovolte, abych to vyjádřila jasně. Neřekla jsem ne, ani jsem neodstrčila jeho ruku. Jen jsem odvrátila hlavu, zaťala zuby a snažila se polykat slzy. 

Nevidím do hlav lidem, co se chtějí zabít. Ale v tomto případě, kdy jsem jí do hlavy celkem viděla, mi přišlo, že nikdo ji doopravdy nešikanoval. Nikdo jí nemlátil. Nikdo jí nedělal ze života peklo den co den. Nezakusila ani část toho nejhoršího, co většina středoškoláku zažívá. Jenom měla špatnou pověst. Lidi mysleli, že je děvka. Jen jeden člověk překročil hranici, ale komu se to proboha nestalo? Měla tolik možností. Místo toho to hodila na všechny ostatní, místo toho, aby se zachovala tak, jak měla. Nechat to jít a ukázat, že je lepší než ostatní.

Hannah ale neměla žádné cíle. Žádné koníčky. Žádné cíle do budoucnosti. Nic. Nikdo se o ní nezajímal. Je pravda, že tohle je na společnosti špatně. Nezajímáme se o ostatní. Ale je to skutečný důvod způsobit tolik bolesti?

Omlouvám se, pokud někdo se mnou nesouhlasí. Velmi ráda si vyslechnu váš názor – můžete mi napsat na e-mail (tohleanotohlene(z)gmail.com) nebo do komentářů, které na téhle stránce najít je nadlidský úkol, ale poradím vám – je to jedna z těch malých bublinek dole pod článkem. Opravdu bych tomu ráda více porozuměla.

Co se týče dalších rozdílů oproti seriálu, Clay nemá s Hannou skoro žádný vztah. V seriálu to vypadá, že je to ní zabouchnutý, ale z knížky to vyznívá, jakože ji má rád, ale nějak extra to neřeší. Dále… Clay si to všechno poslechl za jeden večer. Díkybohu. Ten seriál byl v tomhle strašně protahovaný. A nakonec další věc… změnili jméno jedné postavy. Jenny v knížce je Sheri v seriálu. Nevidím pro změnu žádný důvod, když nic jiného nezměnili, ale očividně nějaký byl.

Trochu mě rušilo, jakým stylem to bylo psané. Prolínalo se Hannino vyprávění a Clayovi myšlenky, což by mohlo být dobré, ale tady to dost rušilo. Opravdu hodně.

Mluvím o svým životě, pane Portere.
Klapnutí dveří.
Hannah, počkej!
Další klapnutí. Zvuk suchého zipu. Kroky. Zrychlují.
Jdu po chodbě.
Její hlas je jasně zřetelný. Hlasitější.
Jeho dveře jsou za mnou zavřené. Zůstávají zavřené.
Odmlka.
Nejde za mnou.
Tisknu tvář vší silou proti tyčím. Když přitlačím, připadám si, jako kdybych měl lebku ve svěráku.
Nechává mne odejít.
Uvnitř hlavy, pod obočím, cítím silné tepání. Nedotýkám se toho místa. Netřu je. Nechávám ho bušit.

Knížka se mi vcelku líbila. Dobře se četla, až na to rychlé střídání Hanny a Claye. Jelikož jsem příběh znala, tak mi nepřinesl moc nic nového, jen nějaké další souvislosti. Pokud bych si měla vybrat, co bylo lepší, pak bohužel musím říct, že seriál. Neříkám to často, ale v tomto případě je to pravda. Seriál vylepšil, co kniha pokazila, a nezničil nic, co by měla knížka jedinečného. Pokud tedy volíte, po čem sáhnete dříve, jestli po knížce, nebo seriálu, volte seriál. Užijete si ho, myslím, mnohem víc.

MOJE HODNOCENÍ (více info)

POVRCHNOSTI ANEB NA VZHLEDU ZÁLEŽÍ

Obálka: ok

Voňavost knížky: ano

Grafické zpracování knížky: ano

ALE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE TO, CO SE SKRÝVÁ UVNITŘ

Děj a zápletka: ano

Postavy: ok

Čtivost: ano

Uvěřitelnost: ano

Originalita: ano

Koherence (návaznost textu): ano

Autorův rukopis: ne

Zakončení: ok

ZÁVĚREČNÉ ROZHODNUTÍ

ano-big

CIZOKRAJNÉ OBÁLKY

VÍCE INFO O KNIZE

Na stránkách CooBoo nebo Albatros Media.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s