Daniel Handler: Proč jsme se rozešli

Pamatuji si na dobu, kdy tahle knížka byla nová a všichni o ní mluvili. Já jsem si tehdy říkala, že ji číst nebudu, protože už podle názvu zní hrozně depresivně. Nakonec moje zvědavost ale zvítězila. Knížka se mi na první pohled hrozně líbila díky grafické úpravě, a právě díky ní jsem tehdy do hodnocení zařadila mezi „povrchní“ kategorie grafické zpracování. Mám pocit, že jsem ještě u žádné knížky nedala ano, protože jsem si říkala, že takhle bude určitě první.

big_proc-jsme-se-rozesli-P7.jpg

OFICIÁLNÍ ANOTACE

Hořkosladká romance vyprávěná jedinečným způsobem, který vás nadchne.

„Řeknu ti, proč jsme se rozešli, Ede. Napíšu ti to v tomhle dopise, celou pravdu o tom, co se stalo.“

Min Greenová a Ed Slaterton se rozcházejí, a tak Min napíše Edovi dopis a předá mu krabici, ve které se ukrývá to, proč se rozešli. Dvě zátky od lahví, lístek do kina, kde si dali první pusu, Edův vzkaz, na kterém Min tak záleželo, krabička od sirek, Edův úhloměr, knihy, autíčko, ošklivé náušnice, hřebínek z motelu a všechno ostatní, co Min nashromáždila v průběhu jejich bláznivého, hlubokého a srdcervoucího vztahu. Nyní ukládá těch 43 věcí, co z jejich vztahu zbylo, do krabice, která skončí stejně odkopnutá jako ona sama.

UKÁZKA

„Tohle je ta krabice, Ede. V ní je všechno. Dvě zátky od lahví, lístek do kina na Gretu v divočině, vzkaz od tebe, krabička od sirek, tvůj úhloměr, Joanina kniha, ukradený cukr, autíčko, ty ošklivé náušnice, hřebínek z motelu a všechno ostatní. Je to všechno, Ede. Celý příběh o tom, proč jsme se rozešli.“

MOJE HODNOCENÍ (více info)

POVRCHNOSTI ANEB NA VZHLEDU ZÁLEŽÍ

Obálka: ano

Voňavost knížky: ano

Grafické zpracování knížky: ano

ALE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE TO, CO SE SKRÝVÁ UVNITŘ

Děj a zápletka: ano

Postavy: ok

Čtivost: ano

Uvěřitelnost: ano

Originalita: ano

Koherence (návaznost textu): ano

Autorův rukopis: ano

Zakončení: ok

MŮJ KOMENTÁŘ

Tahle knížka… to grafické zpracování… jak jsem říkala už v úvodníku, to je fantastické, na téhle knížce naprosto jedinečné. Není moc knížek, které si opravdu takhle vyhrály s tou grafickou stránkou. Za to musím velice pochválit!

Co se postav týče, tam už jsem tak nadšená nebyla. Hlavní hrdinka mi byla celkem nesympatická, na čemž měla velký podíl její láska ke starým filmům, které pořád zmiňovala a popisovala je a narážela na ně a tak. Umím si představit, že když někdo ty filmy zná, může z toho být nadšený. Pro mě to ale byla španělská vesnice a tak jsem z toho nic neměla. Ed, její drahý Ed, se kterým se rozešla, mi taky nepřišel nějak extra sympatický. A to ani v průběhu, co spolu ti dva chodili.

Příběh je ale krásný. Moc se mi líbilo, jak to bylo vyprávěno. Jakou formou. Jak se tam opakovaly motivy. Jak to všechno do sebe krásně zapadalo. Jak bylo vidět, že se Min mění kvůli Edovi, ale není z toho vůbec šťastná. A právě kvůli tomu jedinečnému stylu jsem byla zklamaná, že to skončilo tak… jako končí většina vztahů. Já vím, já vím… očekávala jsem, že mě to překvapí i tím, co se stane, a nejen jak se to stane. Neboť to bylo povedené. A tak… kruté. Říkala jsem si, kde je v takový okamžik spravedlnost? Edovi by měl někdo udělat něco hodně ošklivého.

Jak bych to tedy shrnula? Velmi nadprůměrná knížka, u které ale chápu, že se rozhodně nebude líbit všem. Nevím, jestli bych takových příběhů chtěla číst víc, ale tenhle jeden se mi líbil. Doporučuji všem, které už unavuje číst všechny ty knížky rozdělené na staromódní kapitoly nebo mají porozchodovou náladu.

ZÁVĚREČNÉ ROZHODNUTÍ

ano-big

CIZOKRAJNÉ OBÁLKY

VÍCE INFO O KNIZE

Na stránkách CooBoo.

KOMENTÁŘE

! V některých prohlížečích musíte rozkliknout bublinku pod článkem pro zobrazení komentářů. !

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s