Scott McCloud: Sochař

Tahle knížka mě zaujala svými kladnými recenzemi. Obecně moc grafické romány nečtu, nějak jsem si k nim nikdy nenašla cestu tolik jako k čistě psanému slovu, přestože jako malá jsem komiksy žila, neboť číst jsem ještě moc dobře neuměla a obrázky jsem měla radši. Každopádně, jak říkám, o světě grafických novel moc nevím – neznám žádné známé autory a pokud jsem už nějaké četla, nebyla to mistrovská díla. Když se ale zpětně zamyslím nad Sochařem, málokterá kniha obecně ve mně zanechala takový dojem.

Sochar.jpg

OFICIÁLNÍ ANOTACE

Smlouva se Smrtí, po jaké touží každý zneuznaný umělec.

Sochař, kterého autor tvořil pět let a který dosáhl téměř pěti set stran, je zároveň oslavou komiksové formy i nádherným grafickým románem.

Jedná se o faustovskou legendu. Sochař jménem David Smith byl vypuzen z newyorské umělecké scény. Dealeři umění ho kdysi nazývali „tím druhým Davidem Smithem“, aby ho odlišili od Davida Smithe, kralujícího v uměleckém centru Storm King; teď mu neříkají nijak. Bez peněz a zoufalý se setkává s duchem svého prastrýce Harryho a na jeho otázku „co bys dal za své umění?“ David odpoví „svůj život“. A Smrt v podobě Harryho mu nabídne schopnost vytvořit holýma rukama cokoli – z betonu, oceli, lidského těla – a dá mu dvě stě dnů, aby si svou schopnost užil, než zemře.
Ale rozhodnutí, co má vlastně tvořit, je těžší, než si představoval. Když navíc v hodině dvanácté nalezne svou životní lásku, bude to mít ještě obtížnější!

Sochař je příběh o touze hraničící s posedlostí; o zoufalých a neobratných krůčcích mladé lásky; a také skvělým, všednodenním portrétem nejúžasnějšího světového velkoměsta. Vypráví o drobných, vřelých, lidských okamžicích obyčejného života i o skrytých silách, dřímajících pod povrchem. Scott McCloud napsal slavnou knihu o tom, jak funguje komiks; teď zabrousil do oblasti velké románové fikce svým strhujícím, zábavným a nezapomenutelným příběhem.

UKÁZKA

Prvních pár stránek v češtině si můžete přečíst na issuu: link.

MŮJ KOMENTÁŘ

Když jsem byla v první čtvrtině, připadala mi knížka strašně depresivní. Davida nikdo pořádně nemá rád, přišel o celou svoji rodinu a jako by se zdálo, že jedinou dobrou věcí v jeho životě je umění, které mu ale také aktuálně moc nejde. Jako malý kluk měl sen, že všechno bude dělat holýma rukama, a díky dohodě se Smrtí se mu to podařilo.

Ještě než se se Smrtí David domluvil, Smrt mu řekla, jaká může být jeho budoucnost – najde si ženu, bude mít děti, ty budou šťastné, najdou si další partnery, bude žít klidný život a sochařství bude jeho koníček, až jednou přijde okamžik, kdy zemře. Na to ale David odpoví, že to je málo. Chce se proslavit. A tak dostane dar a 200 dní života k tomu.

Tohle mi přišlo jako velice silný motiv, který nás nutí se ptát: a co je tedy na životě důležité? Co je pro nás ta hodnota, na které doopravdy záleží? David nikdy nezažil skutečnou lásku – díky tomu, že mu otec, když byl malý, řekl: „Hlavně si udělej dobré jméno.“, se neustále David honí za tím, aby tohle splnil. Miluje umění. Je mu vším. Dal za něj život.

Přestože má tento dar, není šťastný. Tvoří a tvoří, ale jeho vrcholné umělecké dílo stále nepřichází, přestože dokáže vytvořit cokoliv, na co pomyslí. A potom potkává Meg. Roztržitou, dobrosrdečnou dívku, která jeho život otočí naruby. Vždy ji viděl jako anděla, a stále ji tak vidí. Zamiluje se do ní. A ona nakonec do něj. Spolu prožívají krásné dny. Ale dny ubývají.

A teď se dostávám už k finále. Budu se snažit to říkat tak, abych vám úplně všechno neprozradila, každopádně, jedno je jasné: jedna událost vede k druhé a nakonec se stane to, že David si uvědomí, že to, co mu na začátku připadalo málo, je pro něj vším. Uvědomuje si, jak byl hloupý. Přestože těžko říct, zda lituje svého rozhodnutí, jistojistě je mu líto, že nemůže žít déle. A to, že o to všechno musí přijít, vedlo k vytvoření jeho životního díla. Už od počátku je jasné, že David na konci zemře. Taková byla dohoda, a se Smrtí se nesmlouvá. Přesto vás konec jistojistě překvapí.

Když jsem knížku dočetla, nemohla jsem jinak, než hodinu v kuse brečet. Ten příběh je tak depresivní, ale tak krásný, tak stvořený k zapamatování. Přestože je to vlastně „nadpřirozený“ příběh, všechno je tak uvěřitelné, tak reálné, jak by se to doopravdy mohlo stát. Ukazuje nám, jak se neustále honíme za svými sny, mrháme svým drahocenným časem, přestože to nejdůležitější, co v životě máme, je někde kolem nás, ale my to nevidíme, protože hledíme do budoucnosti, co bude, jak všechno bude skvělé, až budu slavný, budu mít své životní dílo, budu úspěšný, blablablabla.

Dalším silným motivem této knihy je síla umění. David žije svým uměním, to určitě, a tvoří neuvěřitelné věci. Přestože vlastně pro něj je uměním všechno, poznává, že nechce, aby to nakonec bylo všechno. Protože život toho nabízí mnohem víc.

A ještě jeden poznatek – je opravdu dobře, že nevíme, kdy náš život skončí.

Také se mi líbilo, že se autor nevyhýbal nahotě, a zachytil tak opravdu skutečný život.

Příběh byl tedy jedním slovem naprosto oslňující. 500 stránek za dvě hodiny mi nepřijde jako špatné tempo, ale přesto mi přišlo, že prostě nečtu dost rychle. Grafická stránka, jednoduše řečeno prostě obrázky, jsou opravdu pěkné, líbilo se mi, jak jsou nakreslené.  Společně s příběhem a myšlenkou tvoří něco neskutečného. Mistrovské dílo.

Dodatečně mě napadá jeden zápor této knížky: je opravdu hodně těžká. Váží určitě přes kilo, neboť má krásné křídové stránky… 😀 Takže jsem při čtení byla vždy v opravdu vtipné poloze.

MOJE HODNOCENÍ (více info)

POVRCHNOSTI ANEB NA VZHLEDU ZÁLEŽÍ

Obálka: ano

Voňavost knížky: ano

Grafické zpracování knížky: ano

ALE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE TO, CO SE SKRÝVÁ UVNITŘ

Děj a zápletka: ano

Postavy: ano

Čtivost: ano

Uvěřitelnost: ano

Originalita: ano

Koherence (návaznost textu): ano

Autorův rukopis: ano

Zakončení: ano

ZÁVĚREČNÉ ROZHODNUTÍ

ano-big

CIZOKRAJNÉ OBÁLKY

VÍCE INFO O KNIZE

Autor: Scott McCloud • Originální název: The Sculptor • Poprvé vydáno nakladatelstvím First Second v roce 2015 • V ČR vydala Jota

UŽITEČNÉ ODKAZY

Více informací o českém vydání knihy na stránkách Joty.

KOMENTÁŘE

! V některých prohlížečích musíte rozkliknout bublinku pod článkem pro zobrazení komentářů. !

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s