Kenneth Lonergan: Místo u moře

Misto u more poster A1.indd

OFICIÁLNÍ ANOTACE

Po smrti svého staršího bratra Joea (Kyle Chandler) zjišťuje Lee Chandler (Casey Affleck) s velkým překvapením, že byl svým bratrem ustanoven jako jediný opatrovník synovce Patricka (Lucas Hedges). Lee opouští své současné zaměstnání a naplněn obavami se vrací do vesnice Manchester-by-the-Sea, aby zde pečoval o temperamentního šestnáctiletého Patricka. Je také nucen se vyrovnat se svou minulostí, která ho odloučila jak od manželky Randi (Michelle Williams), tak od komunity, ve které se narodil a dospíval. Lee a Patrick, které spojuje pouto jediného člověka, jenž celou rodinu udržoval pohromadě, se oba snaží smířit s životem ve světě bez Joea. (Falcon)

TRAILER

INFORMACE O FILMU

Manchester by the Sea • drama • USA, 2016, 137 min • Režie: Kenneth Lonergan • Scénář: Kenneth Lonergan • Kamera: Jody Lee Lipes • Hudba: Lesley Barber • Hrají: Casey Affleck, Lucas Hedges, Kyle Chandler, Michelle Williams, Heather Burns

MOJE HODNOCENÍ

Už od prvního okamžiku je jasné, že tenhle film nebude nic veselého. Přestože máme pocit, že to nejhorší nám bylo řečeno už v traileru, není tomu tak. Dozvíme se, jaká událost vedla k tomu, že hlavní hrdina žije život v ústraní jen sám se sebou a nenávidí celý svět. Co se bohužel ale nedozvíme, je, proč se choval, jak se choval, což vedlo k události, která změnila jeho život.

Docela mám ráda takovéhle výpravné filmy, které nejsou plné klišé, takže můžu s klidem říct, že mi film nepřipadal nudný a přestože se tam skoro nic nedělo, udržel si moji pozornost. Občasné „vtipy“ (které neměly být vtipné, ale prostě to tak vyznělo) tomu jen přispěly: „Hraju hokej, mám tu přátele a dvě přítelkyně, co máš ty, hm?“ Koukala jsem na něj s mírně depresivním pohledem, což bych řekla, že vzhledem k žánru je pochopitelné. Pochmurný děj, hrdinové, kteří spolu nedokáží komunikovat a jsou pořád v depresi, to všechno tento film má. Co ale nemá, je konec.

Čekala jsem, že když už jsme byli seznámeni s hrdiny, jejich problémy, film nás zdepkoval a zachmuřil, tak nás třeba i seznání se světlými body. Například – hlavní hrdina si najde psychoterapeuta, který mu pomůže si uvědomit, že se choval jako debil a to, co se stalo, byla sice nehoda, ale způsobil to svojí opilostí atd. Kdyby se polepšil, mohl najít nový smysl života. Jeho ex-manželka Randi také dokázala jít dál (jakž takž).

Jestliže jsem si celý film říkala, že to není tak špatné, a těšila se na nějaký konec, který tomu všemu dá smysl, vysvětlí, proč všechno muselo takto být… tak na konci jsem o to přišla. Ono to totiž žádný konec nemělo. Ne. Nula. Prostě nic. V jednom okamžiku film prostě skončil.

Jestliže jsem nechápala super-kladné hodnocení La La Landu, o to více nechápu kladné hodnocení Místa u moře. La La Land byl pěkně udělaný, měl dobrou hudbu a celkově až na ten konec byl velmi povedený, přestože tolik nominací si podle mě nezasloužil. Pokud ale vidím konkurenci – tento film – pomalu začínám chápat. Světová kinematografie jde prostě do háje. Nakonec budu šťastná, že si La La Land odnesl tolik Oskarů, protože s porovnáním s tímto filmem… je to opravdu výborný film.

POVRCHNOSTI ANEB NA VZHLEDU ZÁLEŽÍ

Plakáty: ok

Hezké obsazení: ok

Vizuálnost (kostýmy, make-up, efekty): ok

ALE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE TO, CO SE SKRÝVÁ UVNITŘ

Děj: ok

Svižnost a napětí: IMG_20181007_0001-(2)

Uvěřitelnost: ok

Originalita: ok

Nepředvídatelnost a obraty v ději: IMG_20181007_0001-(2)

Kvalita herců: IMG_20181007_0001-(2)

Režisérova kamera: ok

Přesnost vůči předloze: – 

Hudba: ok

Konec: ne

ZÁVĚREČNÉ ROZHODNUTÍ

Tento film nemůžu s čistým svědomím doporučit, ale nemohu jej ani úplně odsoudit.

ok

DALŠÍ PLAKÁTY

KOMENTÁŘE

! V některých prohlížečích musíte rozkliknout bublinku pod článkem pro zobrazení komentářů. !

One thought on “Kenneth Lonergan: Místo u moře

  1. Pingback: Colleen Hooverová: Odvrácená tvář lásky – Tohle ANO, tohle NE

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s