Janny Han: Léto, kdy jsem zkrásněla (Léto #1)

Když jsem dočetla knížku Všem klukům, které jsem milovala a pokračování P.S. Stále tě miluju, říkala jsem si, že potřebuju přečíst další knížku s podobným nádechem – bez nadpřirozena a podivností, ale přesto s pěkným příběhem, trochou lásky, ale bez přehnaného kýče. A po čem jiném bych měla sáhnout, než po knižní sérii od stejné autorky, která je ještě oceňovanější než „Všem klukům…“?  Musím uznat, že sehnat první díl téhle knížky byl docela zápřah, ale nakonec se mi to povedlo a já se do ní pustila.

16080589.jpg

OFICIÁLNÍ ANOTACE

Belly měří svůj život v létech, a tím nemyslíme roky, ale roční období. Všechno zajímavé a báječné se v jejím případě odehrává výhradně od června do srpna. Zimy jsou dobré pouze na to, aby počítala týdny do dalšího léta, kdy konečně s mámou a bratrem Stevenem odjede jako každý rok k moři. Tedy přesněji řečeno do prázdninového domu přímo na pláži, který patří Suzanně, mámině nejlepší přítelkyni. A k Suzanně a jejímu domu zase neodmyslitelně patří její dva synové, Konrád a Jeremiáš. Tuhle dvojičku zná Belly odmala a co si pamatuje, jenom netrpělivě čeká, až si jí kluci začnou konečně všímat a vezmou ji mezi sebe. A toto léto se to konečně stane. A navíc se z nevýrazného káčátka vyloupne krásná labuť. Belly je k údivu všech najednou krásná mladá dívka. Jenže v toto báječné a zároveň hrozné léto se změní i všechno ostatní. Vlastně se promění Bellin celý život. K lepšímu i k tomu horšímu…

První díl volné trilogie o dospívání, prvních láskách, zmatení z vlastních citů i o nepříjemnostech, které provázejí dospívání, je určen čtenářkám od 12 let, jež si v sympatické, vtipné a svérázné Belly najdou kamarádku, které dokonale rozumí, protože prožívá podobné osudy jako ony.

MŮJ KOMENTÁŘ

Tahle knížka je lehké letní čtení o prvních láskách, které mohou trvat déle, než je zdrávo, o strastech života a vzpomínkách na nejlepší období života. S hlavní hrdinkou jsem se ztotožnit nedokázala, asi jsem na to už moc stará, ale byla celkem symptická. I přesto, že by někdo její zalíbení ve starším bratrovi Konrádovi mohlo připadat nelogické, všichni víme, že takové první lásky bývají. Samozřejmě, že jsem fandila Jeremiášovi. Proč by ne, že jo.

Hlavní hrdinka kromě současného léta popisuje zážitky z let minulých – a i když si na to spoustu lidí v recenzích stěžovalo, mně to přišlo fajn. Všichni mi pak více připadali jako „staří dobří známí“ a přirostli mi k srdci.

Knížka se četla opravdu moc dobře, dala jsem to na jeden nádech, a i když se obsah může zdát na první pohled docela povrchní, hlavní hrdinka si nakonec uvědomí, co je doopravdy důležité. A vy taky.

Už se těším na další díly – Bez tebe to není léto a Vždycky budeme mít léto.

MOJE HODNOCENÍ (více info)

POVRCHNOSTI ANEB NA VZHLEDU ZÁLEŽÍ

Obálka: ok

Voňavost knížky: ne

Měla jsem antikvariátové vydání. Fuj, blek.

Grafické zpracování knížky: ok

ALE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE TO, CO SE SKRÝVÁ UVNITŘ

Děj a zápletka: ano

Postavy: ano

Čtivost: ano

Uvěřitelnost: ano

Originalita: ano

Těžko říct, jestli můžu říct, že je to originální, když je to příběh ze života. Ale dejme tomu.

Koherence (návaznost textu): ano

Autorův rukopis: ok

Možná až příliš často končí věty třemi tečkami…

Zakončení: ano

Dávám ANO i přesto, že konec mě celkem zmátl. Snad to vyřeší v dalších dílech!

ZÁVĚREČNÉ ROZHODNUTÍ

ano-big

Příjemné letní čtení, které když už někde dokážate sehnat, nezklame Vás.

CIZOKRAJNÉ OBÁLKY

KOMENTÁŘE

! V některých prohlížečích musíte rozkliknout bublinku pod článkem pro zobrazení komentářů. !

2 thoughts on “Janny Han: Léto, kdy jsem zkrásněla (Léto #1)

  1. Pingback: Jenny Han: Bez tebe to není léto (Léto #2) | Tohle ANO, tohle NE

  2. Pingback: Jenny Han: Vždycky budeme mít léto (Léto #3) | Tohle ANO, tohle NE

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s