E. L. James: Padesát odstínů šedi

Bylo nebylo, zrodila se jedna spisovatelka s přezdívkou E.L. James, která dokázala z BDSM udělat hit a změnila manipulativního, sledováním a kontrolou posedlého chlápka jménem Christian Gray v moderního prince a sen mnoha opuštěných a nešťastně vdaných žen. Ano, mluvím o Padesáti odstínech šedi. Zaslouží si kniha svoji slávu, nebo je to jen další brak na poličce s bestsellery?

O knize jsem slyšela tolik. Jedna z mých nejlepších kamarádek to četla a bylo to pro ni, jak sama říká, „velmi zajímavé období, které ji ale málem zničilo“. Dlouho poté ještě nosila na kabelce placku s nápisem „I ♥ Gray“. Jak mohla jedna kniha tolik ovlivnit její život? Korunu tomu všemu nasadila moje teta a babička… v té době jsem ještě netušila, o čem se v té moudré knížce píše… když se domlouvaly, jako koho si představují toho oslňujícího pana Graye. Ano, probudilo to ve mně zvědavost a knihu si přečetla.

Než se pustíte dál do čtení, dopředu bych vás chtěla upozornit, že vzhledem k tématu knihy byste sami měli posoudit, jestli o daném tématu chcete číst… ano, vím, že říkáte ano, ale já vás varovala! 🙂

e13475bd4ef81c94cdd470fab985da8e

OFICIÁLNÍ ANOTACE

„Když se dvaadvacetiletá studentka literatury Anastasia vydává na pohovor s mladým podnikatelem Christianem Greyem, netuší, že potká muže, který jí změní život i hodnoty. Christian je pohledný, chytrý a… tajemný. Naivní a nevinná Anastasia si začíná uvědomovat, že přes jeho skrývaná tajemství jím začíná být úplně posedlá. Ale ani Christian není vůči její kráse, šarmu a charakteru imunní a připouští, že on po ní také touží – ovšem za vlastních, specifických podmínek…“

MOJE RECENZE A UKÁZKY

O čem to tedy podle mě je?
Anastacie Steelová, můžete jí říkat Ana, stejně to tak má nejradši. Má být doopravdy pěkná, ale stydlivá a aby si našla skutečného přítele, jo, to asi jen tak nehrozí. A navíc se jí ani údajně nikdo nelíbí. Naštěstí její oslnivá kamarádka – novinářka onemocněla a tak ona jde dělat rozhovor s ředitelem obrovské firmy, panem Grayem. Při svém entrée se pěkně ztrapní, zakopne, spadne na zem a tehdy to s Christianem pohne. Chce ji. Prostě tak.c3477a4665_99740265_o2

Nejdřív se to zdá jako náhoda a ani Ana tomu nemůže uvěřit, protože trošku zdravého rozumu má, ale když jí Christian neustále pronásleduje a koupí jí počítač, auto, drahé knihy, vezme ji na let helikoptérou a podobné věci… připadá si jako princezna. Tohle bych ještě chápala. Horší je ta část, že on za to něco chce. Chce sex. To chce hodně bohatých mužů od náhodných pěkných holek, ale Christian má speciální požadavky. Chce si hrát na dominantního (nejen v posteli) a omezovat Aně život, kontrolovat ji a neustále ji nařizovat, co má dělat. Chce, aby podepsala úžasnou smlouvu, kde má slíbit, že bude dodržovat všechna jeho roztomilá pravidla.

Jo, zapomněla jsem to snad zmínit? Ana je panna. A když čte ve smlouvě všechny ty skvělé věcičky, co Christian chce, aby vyzkoušeli, nějak mu to opomene říct. Sexuální zkušenosti: 0. Body pro její submisivní složku: 10. Jak moc Christian miluje její submisivní osobnost: 100. Než smlouvu podepíše, vyzkouší tolik věcí. Přitahuje ho, vyspí se spolu, znovu a znovu a znovu a její vnitřní bohyně se z toho může pomátnout. (To vysvětlím později.) O tom to je. V kostce.


„Věděl jsem, že jsi nezkušená, ale panna?!“ Poslední slovo vyplivne, jako by bylo sprosté.
„Sakra, Ano, právě jsem ti ukázal…“ zaúpí. „Bože, odpusť mi. Políbil tě vůbec někdo přede mnou?“
„Samozřejmě že ano.“ Usilovně se snažím působit dotčeně. No tak dobře… možná dvakrát.
„A to ti nějaký hezký mladý muž neučaroval? Já to prostě nechápu. Je ti jednadvacet, skoro dvacet dva. Jsi nádherná.“ Znovu
si zaboří prsty do vlasů.
Nádherná.
Zatetelím se blahem. Christian Grey si myslí, že jsem nádherná. Hypnotizuju vzájemně se proplétající prsty
na svých rukou a snažím se skrýt přihlouplý úsměv.
Možná je krátkozraký…
Mé podvědomí se právě probralo z mrákot. Kdes bylo, když jsem tě potřebovala?
„A to tady se mnou bez mrknutí oka probíráš, co bych s tebou chtěl dělat. S nulovými zkušenostmi?“ Jeho obočí se spojuje do jedné přímky. „Jak se ti podařilo vyvarovat sexu? To mi, prosím tě, vysvětli.“
Neurčitě pokrčím rameny.


„Koušeš si ten ret,“ poznamenává zastřeně a dál mě zamyšleně pozoruje.
„Promiň.“
„V klidu, neomlouvej se. Já jen… taky bych ho chtěl skousnout. A pořádně.“
Zalapám po dechu… Jak mi může říkat takové věci a přitom očekávat, že zůstanu v klidu.
„Pojď,“ vyzve mě.
„Kam?“
„Vyřešíme tu situaci. Hned.“
„Co tím myslíš? Jakou situaci?“
„Tvou situaci. Ano, chystám se s tebou pomilovat, teď hned.“
„Aha.“ Ztrácím půdu pod nohama.
Tak já mám situaci.


Co si o tom myslím?
Celou dobu jsem si myslela, že je to jenom erotická literatura s nulovou hodnotou. No a jakmile jsem to přečetla, tak jsem to věděla. Nemůžu říct, že autorka by oplývala nějakým úžasným spisovatelským talentem, což je vidět na neustálém opakování slov „doslova“ a frází „moje vnitřní bohyně udělala vítězný taneček“ a „vnitřní bohyně se podělala blahem“ a „vnitřní bohyně zařvala ano“. Pokud chcete znát můj názor… nemám ráda její vnitřní bohyni.


V koupelně na sebe zírám do zrcadla.
Tohle snad nemůžeš doopravdy zvažovat…
Mé podvědomí zní rozumně a racionálně, vůbec není nedůtklivé jako obvykle. A vnitřní bohyně poskakuje jako šílená, tleská do toho jako pětileté dítě.
Prosím, pojďme do toho… jinak skončíme osamělé a společnost nám bude dělat jen spousta koček a tvoje klasické romány.
Jediný muž, který mě kdy zaujal, a on mi předloží takovou donebevolající smlouvu, důtky, a spolu s tím horu otazníků. No, přinejhorším už jsem od něj o víkendu dostala, co jsem chtěla.


Anastacie se rozhodla dát své panenství muži, který ji nikdy nebude milovat. Bude ji mlátit, bude jí nadávat, bude jí škrtit, ale ano, bude jí způsobovat orgasmy (nejspíš, pokud je doopravdy tak hezký a šikovný, jak ho autorka popisuje), platit jí drahé šaty, soukromou gynekoložku (haha) a krmit jí. 7419f0b9cf_99740267_o2Jeho posedlost jídlem radši ani nebudu zmiňovat. Pořád si ale většina lidí myslí, že je to zamilovaný, romantický příběh. Premiéra filmu má dokonce premiéru na Valentýna. Ale já bych řekla, že tahle kniha je mnohem více šedá.

Hodně lidí diskutuje o tom, že BDSM bez důvěry mezi partnery nejde. A že by Anastacia a Christian měli nějaký hluboký vztah, to bych rozhodně neřekla. Ale pokud vás tohle více zajímá, hledejte na googlu, jsem si jistá, že najdete mnoho diskuzí na dané téma.

Při čtení se také musíte smířit s faktem, že je to erotická pohádka. A stejně jako v pohádkách, i v téhle knize najdete pěkné bludy. Sice tu nenajdete strašidla a čarodějnice, ale fakta o erotickém soužití jsou v téhle knize leckdy úsměvná. A vůbec… takhle to ve skutečném životě nefunguje.160b84bfd0_99740264_o2

Prince tu ale máte. Sice nežije na zámku, ale má luxusní byt s krásným výhledem na město. Nejezdí na bílém koni, ale limuzínou. Létá soukromým letadlem. Copak vy byste nechtěli někoho takového mít vedle sebe? Zvláště, pokud je doopravdy hezký. (Já ale ne.)

Co mě na téhle knize ale frustrovalo nejvíce byly pohledy, které na mě lidé házeli, když jsem ji četla. 62d266ae67_99740269_o2Oni věděli. Já ještě ne. A je to fakt zvláštní pocit, když vás sleduje někdo, kdo tuší, jakou pasáž možná právě teďka čtete.

Ale nesmíte to brát, že se mi kniha vůbec nelíbila. Vlastně jsem přečetla 610 stránek za docela krátkou dobu. Je to čtivé. Je zajímavé, co všechno si autorka zvládla vymyslet. Víceméně i popsat. A nejzajímavější na tom je, že jí to někdo doopravdy vydal a že se to tak proslavilo. Ale ano, s odstupem to chápu. Spoustu lidí čte o dobrodružstvích, proč by tedy někdo nečetl o erotických dobrodružsvích? Autorka měla dobrý nápad a to ji proslavilo.

Shrnutí
Fenomén, který ovlivnil moderní literaturu pro ženy. Vytvořil nový ideál muže, po kterém touží tisíce žen. V jisté formě seznámil čtenáře s pojmy jako je „vanilkový sex“ a „submisivní“. Přečetla jsem to a jsem za to ráda. Pustit se ale do druhého dílu v blízké budoucnosti ale rozhodně neplánuju.

MOJE HODNOCENÍ (více info)

POVRCHNOSTI ANEB NA VZHLEDU ZÁLEŽÍ

Obálka: ok

Ta obálka je mému oku už tak známá, že si pořádně nejsem jistá, jestli se mi líbí, nebo ne.

Voňavost knížky: –

Četla jsem e-knihu, tudíž voňavost v tomto případě nedokážu posoudit.

Grafické zpracování knížky: ok

ALE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE TO, CO SE SKRÝVÁ UVNITŘ

Děj a zápletka: ok

Postavy: ne

Anastacie je na zabití, Christian je okouzlující stvůrce domácího násilí, který ale může působit romanticky. Ostatní postavy ujdou. Největší problém, co s postavami ale mám, je ten, že ve skutečnosti Ana je Bella a Christian je Edward. Asi právě zvracím.

Čtivost: ano

Uvěřitelnost: ne

Originalita: ne

Originálně je to fanfikce. Se špetkou erotiky.

Koherence (návaznost textu): ne

Autorův rukopis: ne

Zakončení: ok

ZÁVĚREČNÉ ROZHODNUTÍ

ne-big

Tohle nemohu doporučit s čistým svědomím. Pokud Vás to zajímá, přečtěte si to – ale na vlastní nebezpečí.

VÍCE INFORMACÍ O KNIZE

Autor: E.L. James
Originální název: Fifty Shades of Grey
Vydáno: XYZ, 2013
Překlad: Zdeňka Lišková
Kniha: 610 stran, 145×205, hardback

UŽITEČNÉ ODKAZY

Více info na stránkách vydavatelství.

KOMENTÁŘE

V některých prohlížečích musíte rozkliknout bublinku pod článkem pro zobrazení komentářů.

RickyR | Web | 26. listopadu 2014 v 18:54

Já jsem četla vlastně celou trilogii, pokud se to tak dá nazvat. Prostě všechny tři díly padesát odstínů. Bylo to hodně zvlášní, akorát docela zvláštně podrobně popsané. Hlavně ty intimní scény 😀

Feelingroovy | E-mail | Web | 26. listopadu 2014 v 19:00

Vzpomínám si, jak se strhnula mánie kolem 1. dílu… V té době jsem měla cca tak polovinu knihy vyzkoušenou naživo, takže mě nelákala… Ale nemůžu zapomenout na reakci jedné paní v knihkupectví, když jsem letmo prolétla pár stránek a znechuceně knihu položila zpět do regálu s komentářem: „Pch…Slabý…“

Em Age | Web | 26. listopadu 2014 v 19:10

Skvělá recenze. Ha ha, tohle mě hodně bavilo číst. Dávám do výběru na tema-tydne.blog.cz 🙂

Lóra | Web | 26. listopadu 2014 v 20:38

Jéé tak tuhle knihu mám doma, mám jí hodně ráda, i když popravdě čekala jsem možná něco víc. Napsala jsi moc krásnou recenzi. Taky se hodlám zase dokopat napsat nějakou knižní recenzi. Tvůj blog je pro mně moc velkou inspirací.

Ronnie Sparks | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 17:51

Já chci trilogii pořídit, ale nespěchám na to, protože vím, že to není důležité 🙂

MaddyHarry | Web | 28. listopadu 2014 v 20:04

Skvěle napsané. Já tedy jsem přečetl jen prvních 50 stran a pak mě to začalo nudit (stále se to motalo kolem rozhovoru v hotelu a focení). Vážně mě to nebavilo a vzdal jsem to, ale do budoucna to chci ještě jednou zkusit a přečíst ti aspoň ten první díl celý od začátku do konce.

*Mary-berry* <33 | Web | 29. listopadu 2014 v 19:44

Nějak se do Odstínů nevrhnu, i když spolužačkám se to dost líbilo. Tvoje recenze tomu taky moc nepřidává, ale hezky napsané. 🙂

naoki-keiko | Web | 1. prosince 2014 v 19:47

Tak samotná oficiální anotace si protiřečí, protože jestli je hl. hrdinka naivní a nevinná je málo pravděpodobné, že je charizmatická. A asi nebude.
To, že literatura si stvořila ideu dalšího mužského mě děsí, protože tentokrát je to dominantní parchant, kterýmu jde jen o ten sex, to už kdysi všichni ti Edwardi dohromady měli hlubší morální cíle. A co na to holky? Jasně, budou šílet a budou po tom toužit aby je někdo zneužíval či zpráskal. Jasně. Haha. T je děsivé, dobře možná přeháním, ale i tak, bůhví, co se takový babě honí v hlavě, když se k žádné jiné literatuře nedostane.
Přestože v samotné klasické literatuře je erotiky víc než dost. Taky mě to zajímá, taky si to chci přečíst, ale nevím, kde si ji sehnat. Z knihovny je mi to blbý a kupovat se mi ji nechce. Asi si ji od někoho půjčím nebo stáhnu z počítače. A se čtením v hromadné dopravě či vůbec na veřejnosti se samozřejmě se taky můžu rozloučit :/ 😀 dobrá recenze, pěkně jsi se o tom rozepsala 😉

lilienviv | Web | 2. prosince 2014 v 14:33

Já knížku nečetla, zato moje tetička ano. Upřímně jsem se musela smát, protože jsem (na rozdíl od ní) aspoň zhruba věděla o čem to je 😀 Hezky napsaná recenze :))

Arvari | E-mail | Web | 6. prosince 2014 v 17:27

Tvoje hodnocení mi popravdě přijde na tuhle knížku poněkud moc dobré. =D Musím ale teda říct, že já jsem starej cynik, takže když pominu jeho stalkerské tendence, Christian mi vlastně ani moc nevadil, naopak mi přišel asi jako jediná postava, co má v hlavě něco, co aspoń připomíná mozek. Zato hlavní hrdince bych s chutí přitáhla obojek (i když, ne, že by nějakej měla, holt BDSM tvrdý jak puding) a vesele ji uškrtila. Fakt jsem Christiana litovala, že si vzal do hlavy, že si začne zrovna s takovou blbkou k pohledání. =D
Romantiku bych v tom teda taky zrovna nehledala, ale na druhou stranu, proč vadí, že ji chce mlátit a rozkazovat jí, samozřejmě v rámci hry? Jo, ona je blbá, že do toho šla, když k tomu životnímu stylu nemá vztah, ale jsou lidi, co v reálu prostě takhle žijou, provozujou dost tvrdý praktiky a vyhovuje jim to, a když je po hře, tak prostě fungujou jako docela normální pár… 😉 Ale to autorce asi někdo nevysvětlil. I když, ono jí toho nebylo ohledně BDSM vysvětleno poněkud víc… =D

Jana | E-mail | Web | 12. prosince 2014 v 11:47

Moje maminka čte velikány jako Dostojevskeho a podobně a pak na mne vybalila, že chce tuhle knížku 😀 Tak jsem jí ju koupila. Neustále jsem jí říkala, že to je brak, atd… No teď na Vánoce jí kupujeme třetí díl (ten jsem ještě nečetla v češtině).
Tvoje recenze je skvělá, dokáži se s ní ztotožnit. Asi se mi „nejvíc“ líbí díl první, neboť je „nový“. V těch další je to samé opakování a dokonce sexuální scény jsou pořád stejné, tak je přeskakuji 🙂

prakticky-neprakticky | E-mail | Web | 15. prosince 2014 v 22:14

Ahoj,
musím říct, že osobně zrovna nepodléhám davovým mániím (docela dlouho jsem odolávala i Přemyslovské epopeji).Twilight jsem přečetla pouze jeden díl (jako malá) a stačilo mi, takže do tohohle vážně jít nechci. Nicméně povedlo se Ti napsat konstruktivní a poměrně nestrannou recenzi, která neuráží ani zaryté přívržence a ani odpůrce. 🙂
Mamka si tuhle knihu taky koupila, ale ta je známá tím, že čte braky a hodnotnou literaturu (ač jsem se jí něco snažila podstrčit) nepochopí… :D.
S pozdravem,
Prakticky – nepraktická

T. J. Woltur | Web | 16. prosince 2014 v 19:51

Kniha je supr a rozhodně si slávu zaslouží jsem zvědavá jak se poprali s filmem takže 12.2 jdu do kina už teť mam lístky. 🙂

Calfuray | Web | 17. prosince 2014 v 12:47

Prvý diel nebol až taký strašný ako tie zvyšné dva. Tie som sa pomaly nútila čítať. A ako tebe, aj mne nehorázne liezla na nervy tá jej „vnútorná bohyňa“. 😀

Livi | Web | 11. února 2015 v 12:33

Moje myšlenky při čtení knihy měly přibližně tenhle vývoj:
1) Hmmm, ta paní očividně neumí psát.
2) Hmmm, ta paní nemá slovní zásobu.
3) Proč mi je po prvních kapitolách naprosto jasné, jak to dopadne?
4) Nuda, nuda… ale vydržím, když to má takový úspěch, tak určitě přijde nějaký zásadní zvrat.
5) Oh můj bože, nemáš tam něco nového? *přeskakování stránek*
6) Možná bych si mohla vypíchnout oči propiskou…
7) Ta paní si očividně za život nikdy pořádně nevrzla.
8) Jestli tohle vážně někdo považuje za vrchol inspirace pro erotické hrátky… tak to lituji jeho partnera.
9) Knížky se nepálí, ale… kde mám zapalovač?! 😀

Zlatka | Web | 27. února 2015 v 23:00

šly jsme na to s holkami 15.2 do kina, říkala jsem si, že bych si mohla přečíst pár stránek, abych věděla, na co vlastně do toho kina jdu 😀 Během pár hodin jsem přelouskala skoro 200 stran, dál jsem se zatím nehla, protože jediná literatura jsou momentálně maturitní otázky 😀 ale četlo se to dobře…. ale bylo to dost úsměvné… holka panna… chápu, že když se holka rozhodne, že se s někým vyspí, tak se s ním prostě většinou fakt vyspí…. ale on…. do háje, žádný cit, jak to do ni narval, zabolelo mě to jen při té představě 😀 😀 prostě konec tohle 😀 její vnitřní bohyně mě rozčiluje a jak jsi sama napsala, strašně se opakují stejná slova… film nebyl špatný, ale porno do kina nepustí, takže z toho udělali romantiku, sexu je tam minimum, celkově některé pasáže byly směšné… ale některé třeba oproti knize zlepšili 🙂 co prd bylo to, že kniha je plná Aniných myšlenek, což ve filmech není nic zvláštního, když tam promítnou i vnitřní monology… ale do tohohle filmu je nezahrnuli, takže je to takové prázdné… a konec zrovna v momentě, kdy se konečně něco začalo dít. Ale myslím, že herci fakt udělali co mohli… kdyby si snad Dakota nebrala předlohy z Kristen Stewart a zavřela tu svoji pusu… ale Jamie byl dobrej, je to sympaťák 🙂 …předem pardon za pravopisné chyby, jsem unavená 😀

2 thoughts on “E. L. James: Padesát odstínů šedi

  1. Pingback: Colleen Hooverová: Odvrácená tvář lásky – Tohle ANO, tohle NE

  2. Pingback: Recenze: Erin Watt – Papírová princezna – Tohle ANO, tohle NE

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s