Suzanne Collins: Aréna smrti (Hunger Games #1)

Když jsem původně vzala knihu do ruky, říkala jsem si: Ach jo, to bude zase něco, kde se všichni budou vraždit, budou tam litry krve a romantická zápletka mezi dvěma hlavními hrdiny. A dopadne to jak? Samozřejmě jak jinak, než že Katniss vyhraje. Ale neměla jsem tak úplně pravdu.

156aac9bfe396360aa13e593a7d18625

MOJE ANOTACE

Představte si jednu z verzí alternativní budoucnosti: místo USA se na území Severní Ameriky rozkládá mocná říše Panem. 13 krajů, kterým krutovládou přikazuje mocný a bohatý Kapitol. Kraje se bouřili před novým diktátorem, třináctý kraj nejvíce. Ale jelikož kapitol s rozhodně nechtěl nechat svoji moc vzít, nechal zničit 13. kraj. Od té doby se každoročně pořádají Hunger Games – jako pomsta Kapitolu za vzpouru. Dvě děti z každého kraje bojují o svůj život v aréně. Jen jeden přežije.

Letos byla vylosována Prim Everdeenová. Její starší sestra Katniss ji ale nemůže nechat jít – neboť jít do arény znamená téměř jistou smrt. A tak se nabídne jako dobrovolnice za ní. Když zjistí, že druhý vylosovaný z jejího kraje je Peeta Mellark, syn pekaře, zmocní se jí nepříjemný pocit – i kdyby se jí podařilo vyhrát – musela by předtím zabít člověka, který jí kdysi zachránil život?

A tak začíná příběh plný napětí, romantiky, ale hlavně – snahy o přežití. Kdo bude letošním výtězem Hladových her? Jaká spojenectví Katniss uzavře? A jak se nakonec postaví jednomu ze svých největších strachů – strachu z toho, že přijde o svoji mladší sestru? Kdo všechno má v tomhle prsty? Svět se bude dívat.

VÍCE KE KNIZE

Kniha je rozdělena na 3 části – první se jmenuje Splátci. V této části knihy je popsát život Katniss ještě předtím, než začali hry. Dozvídáme se vše o Panemu, o tom, co přesně Hunger Games jsou a proč vznikly. Posloucháme vyprávění o jejích dobrodružstvích s kamarádem Hurikánem, o její rodině, otci i o tom, co všechno dělá, aby přežila. Také zde vypráví o tom, jaké byli začátky v Hunger Games poté, co vstoupila do soutěže.

Druhá část se jmenuje Hry. Je to děj ještě před vyhlášením nového pravidla. Katniss se poprvé pohybuje po aréně, uzavírá spojenectví s drobounkou dívenkou Routou a o tom, jak odstranila hlavní hrozbu her. Ve třetí části, pojmenovaná Vítěz, je pokračování a závěr her – kde bude už trošku jiný druh spojenectví.

MOJE HODNOCENÍ (více info)

POVRCHNOSTI ANEB NA VZHLEDU ZÁLEŽÍ

Obálka: ok

Voňavost knížky: ok

Grafické zpracování knížky: ok

ALE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE TO, CO SE SKRÝVÁ UVNITŘ

Děj a zápletka: ano

Postavy: ano

Čtivost: ano

Uvěřitelnost: ano

Originalita: ano

Koherence (návaznost textu): ano

Autorův rukopis: ano

Zakončení: ano

MŮJ KOMENTÁŘ

Kniha rozhodně není taková, jako jsem předpokládala, že bude. Jistě, je to psáno mírně holčičím stylem a občas je to i mírně přehnané, ale na druhou stranu – a opravdu to musím uznat – je to hrozně moc čtivé. První kapitoly ani tak ne, ale jakmile se dostanete až do arény, máte pocit, že se prostě nemůžete odtrhnout. Neustále musíte číst dál a dál a je to lepší než leckterá „adventure“ literatura.

Když už jsme u toho motta. Svět se bude dívat. Mám takový pocit, že je to hlavně motto nově zpracované filmové verze, ale vyvolává to ve mě jednu otázku: Když už je místo USA Panem, co se děje na ostatních světadílech? A jaktože se něco s novou vládou Ameriky nesnaží něco udělat?

Co se týče závěru knihy, není to nic jiného než samozřejmě happy-end, ale závěrečná věta je skutečně efektní a líbí se mi takový konec. I když konec je předvídatelný a je vám jasné, jak to skončí, i tak musíte číst až do posledního okamžiku, protože ani po vyvrcholení zápletky není napětí zdaleka u konce. To se mi líbí.

Co se týče poslední části knihy – ano, je to taková romantika. První skutečná láska, nebo možná že jenom pocit nesplaceného dluhu? V každém případě, tahle kniha skutečně není jen romantická slátanina. Jde tady o přežití, což je podle mě mnohem zajímavější než jen klasické milostné zápletky.

Bohužel vám tady nemůžu srovnat knihu s filmem. Ale slibuji, že jakmile film vyjde na DVD, hned vám zde poskytnu nějaké srovnání.

Takže celkově můžu říct jen jediné. Výborná kniha, úžasně a napínavě napsáno. Jsou i tam okamžiky, kdy vaše srdíčko radostně plesá i chvíle, kdy byste radši, aby se tohle v knize nestalo. Tak či tak. Stojí za přečtení a rozhodně se těším na den, kdy se podívám na film.

ZÁVĚREČNÉ ROZHODNUTÍ

ano-big

CIZOKRAJNÉ OBÁLKY

89136be9d1_86886307_o2 9470296771_86886301_o2 a149f531c2_86886585_o2 ae3926969f_86886305_o2

UŽITEČNÉ ODKAZY

Více info na stránkách Fragmentu.

2 thoughts on “Suzanne Collins: Aréna smrti (Hunger Games #1)

  1. Pingback: Marry Kiss Cliff tag – Tohle ANO, tohle NE

  2. Pingback: Marry Kiss Cliff tag – Květinkové dny

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s